درد پشت زانو

درد پشت زانو گاهی اوقات به تدریج و در طول زمان به وجود می‌آید و نشانه یک بیماری زمینه ای است و گاهی نیز ناگهانی و به دلیل مصدومیت رخ می‌دهد. درد پشت زانو به دلیل فشار و استرس زیاد بر روی مفاصل زانو ایجاد می‌شود. درد متوسط تا شدید در پشت مفصل زانو باعث بی ثباتی آن در سنین پیری می‌شود. در این مطلب به علل درد پشت زانو خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

با اینکه درد زانو در همه گروه‌های سنی رایج است اما درد مزمن پشت مفصل زانو در جوانان به دلیل انجام بیش از حد فعالیت‌های فیزیکی و استفاده زیاد از مفصل زانو رخ می‌دهد که باعث تورم، احساس ناراحتی و کاهش استقلال فیزیکی فرد می‌شود. معاینه مناسب و به موقع برای تشخیص درد پشت زانو ضروری است. درمان به موقع و مناسب می‌تواند تسکین ‌دهنده باشد و از آسیب بیشتر زانو جلوگیری کند.

علل بروز درد در پشت مفصل زانو

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضله می‌تواند موجب درد زانو شود، اما معمولا در یک عضله ایجاد می‌شود. درد زانو ناشی از گرفتگی، معمولا در همسترینگ یا کشاله ایجاد می‌شود.

بیکرز کیست

این کیست یا تورم، ناشی از فشار بیش از حد در پشت مفصل زانو است و می تواند منجر به انباشت مایع در پشت زانو شود. آرتروز یا آسیب زانو می تواند خطر ابتلا به آن را افزایش دهد.علائم آن به شکل درد در زانو و یا پشت زانو، تورم در پشت زانو و مشکل خم شدن زانو خواهد بود. علائم می‌تواند با افزایش فعالیت بدتر شود، و اگر کیست متورم شود، درد شدید در زانو وجود خواهد داشت.

پارگی مینیسک زانو از علل درد پشت زانو

آسیب رایج دیگر که باعث درد پشت زانو می‌شود، پارگی مینیسک است. مینیسک یک غضروف است که مفصل زانو را تراز می‌کند و شبیه یک بالشتک عمل می‌کند. قسمت پشتی ران یک دسته عضله دارد که به آن عضلات پشت ران (همسترینگ) می‌گویند. در حین خم کردن زانو یا انجام حرکاتی که ناگهان سرعت حرکت افزایش یا کاهش یابد، ممکن است عضلات پشت ران آسیب ببینند و باعث درد پشت زانو شوند. صدماتی که در حین حرکات خاص یا ورزش‌ها به استخوان وارد می‌شود، مانند شکستگی یا در برخی موارد آسیب به عصبی که از پشت زانو می‌گذرد، می‌تواند باعث درد پشت زانو شود.

درد پشت زانو

التهاب مفاصل

شرایطی مانند التهاب مفاصل که ناشی از انحطاط یا دلایل دیگری است، می‌تواند منجر به تغییر ساختار استخوان شود. این عامل می‌تواند باعث ایجاد درد در مفصل زانو و اطراف آن ازجمله پشت زانو شود. این درد با تورم و سفت شدن پشت زانو همراه است.

التهاب تاندون از علل درد پشت زانو

ساختارهایی به نام تاندون وجود دارند که در سر ماهیچه‌های اصلی و وصل‌کننده قرار دارند. تاندون‌هایی که به ماهیچه‌های پشت ران و ماهیچه‌های ساق پا وصل می‌شوند، در پشت مفصل زانو قرار دارند. هنگامی که این تاندون‌ها متورم می‌شوند، پشت زانو درد می‌گیرد. محل‌هایی که التهاب تاندون رخ می‌دهد عبارتند از: التهاب تاندون عضلات دو سر ران، التهاب تاندون ماهیچه‌های پشت زانو و التهاب تاندون گاسترو که در پشت ساق پا واقع شده است.

عوارض درد پشت مفصل زانو

1- اختلال در انجام امور روزمره به دلیل محدودیت حرکتی ایجاد شده
2- چوب شدگی و کاهش دامنه حرکات که می‌تواند به‌ مرور زمان مخرب باشد
3- تغییر رنگ پوست
4- حساسیت زیاد یا درد پوست که می‌تواند کل اندام تحتانی بدن را در برگیرد
5- تورم، درد، ادما و ضعف

تمریناتی برای درد پشت زانو

برای اینکه دوباره بتوانید حرکات آزاد انجام دهید و از آسیب بیشتر زانوی خود جلوگیری کنید، فیزیوتراپی و ورزش‌های خاصی که توسط متخصص زانو آموزش داده می‌شود را برای درمان درد پشت زانو دنبال کنید.

1- بر روی پشت دراز بکشید و پاها را صاف کنید؛ پنجه پاها را به سمت جلو و عقب حرکت دهید تا کشش را در ساق پای خود حس کنید. سپس پاشنه پاها را حرکت دهید تا زانوها بالا بروند، آن ‌قدر که زانوها خم شوند و پاشنه‌ها به بدن نزدیک شوند.

2- روی معده بخوابید و پاها را صاف کنید، زانوها را به سمت بدن خم کنید، زانوها را در این حالت نگه دارید و دوباره آن‌ها را صاف کنید. می‌توان در این روش از وزنه استفاده کرد، اما این کار باید تحت نظارت انجام شود.

3- بایستید و پای خود را از پشت بالا ببرید تا زانو خم شود، قوزک پا را نگه دارید و پاشنه پا را به پشت خود بمالید. برای چند ثانیه این حالت را حفظ کنید و سپس پا را رها کنید. در اینجا نیز می‌توان از وزنه استفاده کرد. توصیه می‌شود برای این کار با یک متخصص زانوی مجرب مشورت کنید.

عمل جراحی

در برخی از بیماری‌های خاص (زمانی که علل به وجود آورنده درد پشت زانو، ضایعات ارگانیک، عفونی، کیستی و التهابی است) انجام عمل جراحی ضروری است. انتخاب نوع عمل جراحی به استخوان‌های درگیر و میزان آسیب دیدگی استخوان بستگی دارد. تشخیص نوع و شدت آسیب دیدگی توسط دکترمهدی مویدفر، به عنوان متخصص جراحی زانو صورت می‌گیرد.

پای پرانتزی، ژنوواروم نامیده می‌شود که می‌تواند باعث مشکلاتی چون آرتروز و ساییدگی مفاصل شود. برای درمان پای پرانتزی در اصفهان می‌توانید از طریق مراجعه به بهترین متخصصین زانو اقدام نمایید.

فهرست مطالب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *