استئوآرتریت(آرتروز) زانو

استئوآرتریت یا آرتروز زانو، رایج‌ترین نوع استئوآرتریت است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به استئوآرتریت زانو مبتلا هستند که یکی از شایع‌ترین دلایل ناتوانی عضلانی اسکلتی محسوب می‌شود.

مدیریت موفق استئوآرتریت زانو به شناخت نشانه‌های اولیه، تشخیص دقیق و درمان مناسب بستگی دارد.

نشانه‌ها و علائم استئوآرتریت زانو

– مفصل زانو ممکن است سفت و متورم شده و خم و صاف کردن آن دشوار شود.
– درد و تورم ناشی از بیماری آرتروز زانو ممکن است بعد از نشستن و استراحت طولانی مدت، شدیدتر شود.
-انجام فعالیت‌های شدید باعث بروز درد می‌شود.
– قطعات سست غضروف ممکن است در عملکرد متعارف زانو اختلال ایجاد کند، به طوری که زانو در حین حرکت به طور ناگهانی قفل شود.
– درد ناشی از این بیماری در بسیاری از افراد در هنگام بارش باران افزایش می ‎یابد.
– درد ناشی از بیماری آرتروز ممکن است باعث ایجاد احساس ضعف در زانو شود.

دلایل آرتروز زانو:

  • سن
  • وزن
  • وراثت
  • جنسیت
  • فشار‌های مکرر
  • برخی بیماری‌ها مانند روماتیسم

تشخیص استئوآرتریت زانو

مراحل تشخیص آرتروز زانو معمولا ابتدا با معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص زانو شروع می‌شود. دکتر مهدی مویدفر، به عنوان یکی از بهترین متخصصان زانو در اصفهان، آماده ارائه بهترین خدمات تشخیصی و درمانی به مراجعین محترم می‌باشد.

ورزش‌هایی برای درمان آرتروز

از روش‌های درمانی غیر جراحی آرتروز انجام ورزش‌هایی است که در زیر به برخی اشاره شده:

بلند شدن روی پله

پای چپ را روی پله قرار دهید و با دست محافظ یا نرده ی پله را بگیرید. با پای چپ بر روی پله بلند شوید تا صاف بایستید بدون اینکه پای راست روی پله قرار گیرد. ۲ ثانیه توقف کنید و به حالت اول باز گردید و پای راست را روی پله ی پایینی قرار دهید به طوری که هیچ وزنی روی پای چپ نباشد. این حرکت را ( بلند شدن روی پای چپ ) ۶ بار تکرار کنید. حال پای خود را عوض کنید و تمرین را تکرار کنید. در صورتی که انجام ۶ مرتبه این حرکت برای یک پا مشکل است هر ۳ حرکت یک بار پا را تعویض کنید.

خم کردن زانو

روی زمین بنشینید و پاها را در مقابل خودتان دراز کنید و در کنار هم قرار دهید. برای حمایت بدن، دست‌ها را در پشت بدن روی زمین قرار دهید. پاشنه ی پای راست را روی زمین بکشید و به سمت باسن ببرید تا حدی که در ناحیه ی ران احساس کشش کنید. در این حالت ۵ ثانیه توقف کنید و پا را به آرامی به حالت اول باز گردانید. سپس چند ثانیه استراحت کنید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید. تمام مراحل را برای پای دیگر انجام دهید.

به پشت بلند کردن ران از درمان های ورزشی استئوآرتریت زانو

به شکم بر روی یک پد ورزشی دراز بکشید و پاها را در کنار هم قرار دهید و دست‌ها را جهت حمایت بدن زیر چانه قرار دهید. به زمین نگاه کنید. حال پای راست را به حالت صاف به پشت ، حدود ۵ تا ۱۰ سانتیمتر از روی زمین بلند کنید چند ثانیه توقف کنید و پا را به حالت اول بازگردانید. ۵ بار این تمرین را تکرار کنید و تمرین را برای پای چپ نیز انجام دهید.

بلند کردن پهلویی پا

بر روی یک پد ورزشی به پهلو دراز بکشید و برای حمایت دستتان را در زیر سر قرار دهید. پاها را صاف کنید و به آرامی پای بالایی را بلند کنید تا پاها از هم باز شوند. تا جایی باز کنید که احساس ناراحتی نکنید. چند ثانیه در این حالت توقف کنید و سپس به آرامی به حالت نخست بازگردید . این تمرین را ۲۰ بار تکرار کنید و در مرحله ی بعد به پهلوی مقابل دراز بکشید و همین تمرین را برای پای دیگر انجام دهید.

ورم مفصل زانو عملکرد و انعطاف پذیری زانو را محدود می‌‎کند. برای درمان این عارضه می‌توان با مراجعه به کلینیک دکتر مهدی مویدفر بهترین نتایج درمانی را کسب کرد.

فهرست مطالب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *