منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
دکتر مهدی موید فر

پارگی تاندون زانو

تاندون زانو (پاتلا) به همراه عضلات جلوی ران (عضله چهارسر) برای صاف کردن حالت پا به شما کمک می‌کند. اگرچه آسیب تاندون زانو برای هرکسی می‌تواند رخ دهد، اما در میان افراد میانسال در حین انجام حرکات ورزشی دویدن یا پریدن، شایع‌تر است. پارگی کامل تاندون زانو، یک آسیب ناتوان‌کننده است. این حالت معمولاً نیاز به عمل جراحی دارد تا بیمار مجدداً عملکرد کامل زانوی خود را به دست آورد.
فعالیتهای سنگین مانند فعالیتهای ورزشی که باعث می شوند ضربه و فشار زیادی به تاندون زانو وارد شود باعث به وجود آمدن التهابات، پارگی و دردهای شدید در این ناحیه می شوند که دربرخی مواقع این آسیب دیدگی به حد زیادی بوده و باید برای درمان پارگی تاندون زانو به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه شود.
تاندون زانو نقش بسیار مهم و حیاتی دارد. این تاندون آسیب پذیر، در قسمت جلو زانو و زیر کاسه زانو واقع شده است که عضله های چهارسر را به سر استخوان ساق پا متصل می کند.
وظیفه اصلی که تاندون زانو بر عهده دارد این است که در کنار عضله های چهارسر ران،پا را تقویت کند.

انواع پارگی تاندون

پارگی جزئی: بسیاری از پارگی‌ها به‌طور کامل، بافت نرم راقطع نمی‌کند. این وضعیت شبیه به یک طناب کشیده شده است که برخی از الیاف آن پاره شده، اما طناب هنوز هم سالم و کامل است
پارگی کامل: پارگی کامل بافت نرم، آن را به دو تکه تقسیم می‌کند.
پارگی تاندون زانو درحالی‌که به زانو متصل است، غالباً موجب شکستگی یک تکه از استخوان می‌شود. وقتی تاندون زانو به‌طور کامل پاره می‌شود، این تاندون از زانو جدا می‌شود. بدون این اتصال، شما قادر به راست کردن زانوی خود نخواهید بود.

علل پارگی تاندون زانو

وارد شدن ضربه پا و فشار شدید به زانو
انجام دادن ورزش هایی که فرد مدام در حال دویدن و جهش می باشد
تزریق کورتیکواستروئید در زانو که می‌تواند عضلات و تاندون‌ها را ضعیف کند.
نارسایی کلیه
ابتلا به بیماری های پروتئینمی
مبتلا بودن به دیابت
اختلالات متابولیسمی
مبتلا بودن به اختلالات التهابی
لازم به ذکر است که گاهی پارگی تاندون زانو باعث می شود که فشارهای وارد آمده بر زانو به حدی زیاد بوده که مفصل زانو را تخریب کند و فرد ناچار باشد که عمل تعویض مفصل زانو را نیز انجام دهد. پس در زمانی که متوجه پارگی تاندون زانو شدید حتما بلافاصله با مراجعه به متخصص زانو برای درمان اقدام کرده تا این آسیب دیدگی آنقدر جدی نشود که به مفصل های زانو آسیب وارد کند.

درمان پارگی تاندون زانو در اصفهان

روش‌های درمان پارگی تاندون

درمان غیر جراحی
عدم تحرک:
پزشک شما ممکن است پوشیدن زانوبند (بریس) یا ثابت‌کننده زانو را به شما توصیه کند. این کار، حالت درست زانوی شما را حفظ نموده و به التیام آن کمک می‌کند. برای جلوگیری از قرار دادن تمام وزن بر روی پای خود، شما به‌ احتمال‌ زیاد نیاز به استفاده از عصا خواهید داشت. می‌توانید ثابت‌کننده زانو و یا بریس را به مدت ۳ تا ۶ هفته نگاه دارید.
فیزیوتراپی: شامل ورزش‌های خاصی است که می‌تواند قدرت و دامنه حرکتی زانوی شما را بازگرداند. پزشک شما ممکن است همراه با پوشیدن زانوبند (بریس)، انجام ورزش برای تقویت عضلات چهارسر ران را به شما توصیه کند. اغلب، تمرین افزایش کشش پا تجویز می‌شود. با گذشت زمان، پزشک و یا درمانگر شما گیره بریس را باز خواهد کرد، این به شما اجازه حرکت آزادانه‌تر با طیف بیشتری از حرکات خواهد داد. همزمان با روند التیام، تمرینات تقویت‌کننده بیشتری برای شما معین خواهد شد.

درمان با عمل جراحی
اگر تاندون زانو از عرض آن به‌طور کامل پاره شده باشد، مداخله جراحی برای ترمیم آسیب لازم است. این عمل مانند بخیه (دوختن) تاندون پاره شده است. برای درمان هر گونه آسیب‌دیدگی تاندون زانو، دکتر مهدی مویدفر با تکیه بر دانش روز پزشکی، آماده ارائه بهترین خدمات درمانی مرتبط، به مراجعه کنندگان محترم می‌باشد.

باز پروری بعد از جراحی

بعد از عمل جراحی کل اندام تحتانی به توسط یک بریس یا گچ بلند حمایت می‌شود تا زانو را در حالت مستقیم نگه داشته و مانع از خم شدن آن شود. در این مدت بیمار برای راه رفتن از عصا استفاده می‌کند.
بعد از خارج کردن بریس یا گچ که زمان آن را پزشک معالج تعیین می‌کند نرمش های مخصوصی زیر نظر متخصص ارتوپد و فیزیوتراپ برای بدست آوردن مجدد دامنه حرکتی زانو و افزایش قدرت عضلات ران انجام می‌شود.

ساییدگی مفصل زانو می‌تواند باعث درد بسیار شدید در این ناحیه شود و دامنه حرکتی فرد را نیز کاهش دهد. شما عزیزان برای درمان این عارضه به روش آرتروپلاستی، می‌توانید به دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو در اصفهان، مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانوورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانو

اگر مبتلا به درد زانو، به ویژه دردهای ناشی از آرتروز زانو هستید، پس از مشورت با متخصص ارتوپدی، می‌توانید حرکات زیر را برای کاهش درد در آرتروز زانو انجام دهید و شاهد نتایج بسیار خوبی باشید ... ادامه مطلب

درمان پارگی مینیسکدرمان پارگی مینیسک

همانطور که می‌دانید، یکی از شایع‌ترین مشکلات زانو، آسیب مینیسک، شامل کشیدگی و پارگی مینیسک است. با توجه به فراگیری این ضایعه، به ویژه در ورزشکاران تکنیک‌های درمانی گوناگونی مناسب با وضعیت بیمار وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط، در مورد بیمار اعمال می‌نماید. ... ادامه مطلب

علائم  آرتروز و ساییدگی مفصل زانوعلائم آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

در افراد مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل زانو غضروف انتهای استخوان، دچار فرسایش می‌شود که این منجر به رشد بیش از حد استخوان زیرین می‌گردد. به مرور زمان این غضروف سفت و خشک شده و نهایتاً تجزیه و تخریب می‌شود ... ادامه مطلب

معرفی دکتر موید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465