کشیدگی رباط های زانو

کشیدگی زانو، نوعی آسیب‌دیدگی رباط‌های زانو است. رباط‌ها، باندهای الاستیکی شکل و سخت در زانو هستند که استخوان‌ها را به یکدیگر وصل کرده و مفاصل را در جای خود نگه می‌دارند. هر یک از رباط‌های زانو به دلیل پارگی فیبرهای بافت‌ها ممکن است دچار کشیدگی شوند که معمولاً باعث بروز زانو درد، ورم زانو و کبودی می‌شوند. اگر شما دچار کشیدگی رباط زانو شده‌اید می‌توانید با رعایت برخی نکات ساده هر چه سریع‌تر بهبودی خود را به دست آورید.

کشیدگی زانو

زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از چهار رباط زانو بیش از حد کشیده شده و یا در برخی موارد همه فیبرها آسیب دیده باشند. کشیدگی زانو ممکن است به دلایل زیر نیز اتفاق بیفتد:
ضربه مستقیم: ضربه به زانو مانند تکل های ورزشی
چرخش ناگهانی: چرخش ناگهانی زانو مانند زمانی که زمین می‌خورید یا به سرعت جهت خود را عوض می‌کنید.

مفصل زانو، چهار رباط دارد که هر یک از آنها ممکن است دچار کشیدگی شوند. در مرکز مفصل دو رباط صلیبی قدامی و خلفی وجود دارد. در کنار زانو نیز دو رباط جانبی داخلی و خارجی وجود دارد. رباط‌های صلیبی و جانبی زانو به حفظ ثبات مفصل زانو و محافظت از آن در برابر آسیب‌دیدگی‌ها کمک می‌کنند.

علل کشیدگی رباط زانو

هر حرکتی که باعث کشیدگی بیش از حد زانو شود ممکن است باعث بروز عارضه کشیدگی رباط زانو شود. هر یک از رباط‌های زانو ممکن است دچار کشیدگی شوند که به شدت آسیب‌دیدگی بستگی دارد. برخی از علل شایع کشیدگی زانو عبارتند از:

کشیدگی رباط صلیبی قدامی: کشیدگی رباط صلیبی قدامی زانو معمولاً به دلیل چرخش ناگهانی زانو یا کشیده شدن بیش از حد زانو به سمت عقب اتفاق می‌افتد. بخش کمی از کشیدگی‌های رباط صلیبی قدامی مربوط آسیب‌دیدگی‌های ناشی از برخورد است.

کشیدگی رباط صلیبی خلفی: خم شدن شدید زانو شایع‌ترین دلیل کشیدگی رباط صلیبی خلفی است. معمولاً زمین خوردن با زانوی خم شده یا تصادفات رانندگی که در آن زانو به داشبورد اتومبیل برخورد می‌کند از علل دیگر کشیدگی این رباط هستند. کمتر از ۲۰% آسیب‌دیدگی‌های رباط زانو مربوط به این رباط است.

کشیدگی رباط جانبی داخلی: وارد آمدن نیرو به قسمت خارجی زانو به خصوص اگر پا روی زمین ثابت بماند باعث می‌شود که زانو به سمت داخل هل داده شود که اصلی‌ترین علت کشیدگی رباط جانبی داخلی زانو است.

کشیدگی رباط جانبی خارجی زانو: اگر ضربه‌ای به قسمت داخلی زانو وارد شود باعث می‌شود که زانو به سمت خارج هل داده شود و احتمال آسیب‌دیدگی و کشیدگی رباط جانبی خارجی زانو افزایش یابد.

اگر ضربه وارده به زانو شدید باشد ممکن است رباط‌های دیگر نیز دچار آسیب‌دیدگی شوند و همچنین غضروف زانو نیز آسیب ببیند. شایع‌ترین آسیب‌دیدگی ترکیبی رباط‌ها مربوط به پارگی رباط‌های صلیبی قدامی و رباط جانبی داخلی است.

علائم و نشانه‌های آسیب‌دیدگی یا پارگی رباط زانو

  • درد زانو
  • ورم، حساس شدن و کبودی
  • کاهش دامنه حرکت مفصل زانو؛ در مواردی که رباط کاملاً پاره می‌شود حرکت به شدت کاهش می‌یابد.
  • مفصل زانو بی‌ثبات بوده و احساس می‌شود توانایی تحمل وزن بدن را نداشته و خالی می‌کند.
  • لنگیدن هنگام راه رفتن

تشخیص کشیدگی زانو

معاینه بالینی: معاینه بالینی و فیزیکی بخش مهمی از فرایند تشخیص است. پزشک همه رباط‌های زانوی شما را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.
بررسی سوابق پزشکی: پزشک از شما خواهد خواست که نحوه آسیب‌دیدگی خود را تعریف کرده و بگویید که چه علائمی را تجربه کرده‌اید و این که آیا در گذشته نیز دچار آسیب‌دیدگی در این ناحیه شده بودید یا نه. پزشک همچنین از شما در مورد علائم نیز سؤال می‌پرسد، مثلاً این که آیا برخی حرکات باعث تشدید درد و ضعف می‌شوند یا نه یا در مورد برخی وضعیت‌ها یا حرکات که ممکن است باعث تسکین علائم شوند از شما سؤال می‌کند.
تصویربرداری: تصویربرداری پزشکی مانند عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس یا ام آر آی امکان بررسی بصری آناتومی و ساختار داخل زانو را به پزشک می‌دهند تا بتواند شدت آسیب‌دیدگی رباط‌ها را مشخص سازد. تصویربرداری همچنین به تعیین این که آیا ساختارهای دیگر زانو نیز دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند یا نه نیز کمک می‌کند. به عنوان مثال، بیمار ممکن است علاوه بر کشیدگی زانو دچار شکستگی استخوانی، آسیب‌دیدگی غضروف و پارگی مینیسک نیز شده باشد. عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس به تشخیص شکستگی‌های استخوانی و تصویربرداری به وسیله ام آر آی به بررسی آسیب‌دیدگی‌های بافت نرم مانند تاندون‌ها و رباط‌ها کمک می‌کنند.

درمان کشیدگی رباط زانو

داروهای مسکن

داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک به مدیریت درد کمک می‌کند. شما می‌توانید در صورتی که شدت درد زیاد باشد از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. از برندهای معتبر ایبوپروفن مانند ادویل و موترین و برندهای معتبر استامینوفن مانند تایلانول استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نظیر ناپروکسن نیز مصرف کنید. اگر درد و تورم زانوی شما بیش از یک هفته ادامه داشت از پزشک بخواهید که برای شما داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی تجویز نماید.

درمان‌های فیزیکی کشیدگی رباط زانو

پس از دوره اولیه درمان درد، معمولاً کشیدگی زانو با فیزیوتراپی درمان می‌شود. درمان فیزیکی شامل ترکیبی از تمرینات ورزشی با هدف تقویت عضلات زانو و انجام فعالیت‌هایی است که انعطاف‌پذیری زانو را بازگردانده و افزایش می‌دهند.

عمل جراحی

در مواردی که کشیدگی زانو شدید باشد ممکن است برای ترمیم رباط‌ها نیاز به انجام عمل‌های جراحی باشد. انجام عمل جراحی معمولاً فقط در صورتی توصیه می‌شود که کشیدگی از نوع درجه ۳ (پارگی کامل رباط) باشد. معمولاً ترمیم رباط زانو به روش آرتروسکوپی انجام می‌شود که یک روش کم تهاجمی است. برای انجام عمل جراحی آرتروسکوپی یک شکاف کوچک (معمولاً کمتر از نیم اینچ) در جلوی یا پشت زانو ایجاد می‌شود و یک دوربین بسیار کوچک وارد پا می‌شود.

دوربین برای ارزیابی میزان گستردگی آسیب‌دیدگی زانو به کار برده می‌شود. زمانی که عمل انجام شد، از ابزار کوچکی برای برداشتن یا ترمیم بافت آسیب دیده استفاده می‌شود. برای انجام این عمل شما عزیزان می‌توانید از بهترین متخصصان زانو کمک بگیرید.

یکی از راه‌های اصلاح انحرافات زانو، جراحی استئوتومی می‌باشد. این عمل توسط دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو در اصفهان صورت می‌گیرد.

فهرست مطالب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *