منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
دکتر مهدی موید فر

پای ضربدری

زانوهای ضربدری که در اصطلاح پزشکی به آن ها والگوس زانو گفته می‌شود یک دفورمیتی استخوانی است. در این حالت زانوها در حالت ایستاده با یکدیگر در تماس می‌باشند در حالی که مچ پاها از یکدیگر فاصله دارند.
پای ضربدری یک نمونه شایع می‌باشد که در این حالت و در زمان ایستادن پاها به داخل انحراف پیدا می‌کنند. این وضعیت اغلب در دوران نوپایی کودکان به وجود می‌آید و همزمان با رشد کودک شما حدودا تا سنین 7 الی 8 سالگی وضعیت خود به خود اصلاح می‌شود و پاهای کودک شکل طبیعی خود را بدست خواهد آورد. در طول این دوران کودک فرا خواهد گرفت که چگونه پاهای خود را صحیح به روی زمین بگذارد تا بتواند تعادل خود را حفظ کرده و زانو دیگر به داخل انحراف نداشته باشد.
اما در برخی مواقع ممکن است والگوس زانو با رشد کودک همچنان ادامه پیدا کند. در این صورت باید کودک را تحت معاینه و درمان بهترین متخصص ارتوپد قرار دهید. جهت تشخیص و درمان این انحراف دکتر مهدی مویدفر می‌تواند به شما عزیزان کمک کند.
اندازه گیری میزان شدت زانوی ضربدری توسط فاصله بین قوزک داخلی در مچ پا هنگامی که کودک در حالت دراز کشیده است و زانوها با یکدیگر تماس دارند، انجام می‌شود.

علل ایجاد زانوی ضربدری

یک سری از عوامل وجود دارند که کمک می کنند تا زانو به شکل ضربدری درآید که این عوامل شامل:

عوارض پزشکی ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای مانند راشیتیسم
نرمی استخوان یا اسکوربوت
عفونت استخوان
صدمه به ساق پا
عوارض ژنیتیکی نادر از جمله ناهنجاری های استخوانی
عارضه های مفصلی مانند آرتروز یا التهاب مفاصل در بزرگسالان
چاقی بیش از اندازه که باعث تغییر در راه رفتن فرد می شود

تشخیص پای ضربدری

پزشک جهت درمان پای ضربدری و تشخیص اینکه آیا فرد به عارضه زانوی پرانتزی مبتلا است یا خیر چندین اقدام را انجام می‌دهد که عبارتند از:

پاها، باسن و قسمت مچ به پایین را معاینه می‌کند.
به طرز راه رفتن بیمار توجه می‌کند.
در زمانی که زانوها با یکدیگر تماس کمی دارند، فاصله میان مچ پاها را اندازه‌گیری می‌کند.
عکسبرداری اشعه ایکس را تجویز می‌کند تا ببیند که آیا استخوان‌ها دارای مشکلات زمینه‌ای هستند یا خیر.

روشهای درمان

استفاده از بریس‌ یا زانوبند
انجام ورزش و حرکات اصلاحی
جراحی زانوی ضربدری

به جراحی زانو ضربدری اصطلاحا، استئوتومی زانو می‌گویند. در این روش، استخوان پا تحت عمل جراحی قرار گرفته و برای اصلاح زاویه زانو و تحمل وزن برابر پاها، مجدداً شکل داده می‌شود. هدف از استئوتومی کمک به جلوگیری کاهش درد ناشی از آرتروز، کاهش سرعت ساییدگی و فرسودگی زانو به علت تماس و برخورد آنها با هم و جلوگیری از عمل جراحی جایگزینی زانو است که عملی بسیار جدی‌تر است.
جراحی استئوتومی برای زانوی ضربدری اغلب نتایج خوبی ارائه می‌دهد. پس از آن باید جلسات فیزیوتراپی انجام شود. توصیه‌های پزشکی در مورد مراقبت پس از جراحی، استفاده از آتل و دیگر اقدامات نیز باید انجام شود. تمرینات افزایش دامنه حرکتی زانو، تقویتی و تعادلی، آموزش ایستادن و راه رفتن صحیح و وضعیت صحیح بدن برای تحمل وزن، برای درمان پای ضربدری و بهبود فرد باید انجام ‌شود. در مواردی که زانوی ضربدری کودک تا دوران بزرگسالی ادامه می‌یابد، عمل جراحی، گزینه‌ای برای ترمیم و اصلاح شکل زانوها می‌باشد. این عمل در موارد جدی‌تر که فاصله بین مچ پا بیشتر از ۱۰سانتی متر باشد، انجام می‌شود.
گاهی زانوی ضربدری با درمان عارضه اصلی به وجود آورنده این بدشکلی از بین می‌رود. اختلال‌های تغذیه‌ای، بیماری‌های مفصلی یا دیگر عارضه‌ها، را البته در صورت وجود، باید به نحو مناسب درمان نمود. برای درمان پای ضربدری مصرف مکمل ویتامین D و ویتامین ث و دیگر ویتامین‌ها و مواد معدنی در کنار ورزش می‌تواند مفید باشد.

اصلاح زانوی ضربدری در اصفهان

یکی از عواملی که می‌تواند عمر ورزشی یک ورزشکار را کاهش دهد پارگی رباط صلیبی است. برای درمان این آسیب به بهترین شکل، دکتر مهدی مویدفر، جراح زانو در اصفهان، آماده خدمت رسانی به مراجعه کنندگان عزیز می‌باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان پارگی مینیسکدرمان پارگی مینیسک

همانطور که می‌دانید، یکی از شایع‌ترین مشکلات زانو، آسیب مینیسک، شامل کشیدگی و پارگی مینیسک است. با توجه به فراگیری این ضایعه، به ویژه در ورزشکاران تکنیک‌های درمانی گوناگونی مناسب با وضعیت بیمار وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط، در مورد بیمار اعمال می‌نماید. ... ادامه مطلب

علائم  آرتروز و ساییدگی مفصل زانوعلائم آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

در افراد مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل زانو غضروف انتهای استخوان، دچار فرسایش می‌شود که این منجر به رشد بیش از حد استخوان زیرین می‌گردد. به مرور زمان این غضروف سفت و خشک شده و نهایتاً تجزیه و تخریب می‌شود ... ادامه مطلب

ورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانوورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانو

اگر مبتلا به درد زانو، به ویژه دردهای ناشی از آرتروز زانو هستید، پس از مشورت با متخصص ارتوپدی، می‌توانید حرکات زیر را برای کاهش درد در آرتروز زانو انجام دهید و شاهد نتایج بسیار خوبی باشید ... ادامه مطلب

معرفی دکتر موید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465