علل سفتی زانو

سفتی زانو مشکلی رایج، به ویژه بین افراد مسن و آن‌هایی است که از نظر بدنی بسیار فعال هستند. سفتی زانو می‌تواند در نتیجه انعطاف پذیری ضعیف یا بی تعادلی‌های عضلانی در پا‌ها رخ دهد. آسیب دیدگی و آرتریت نیز از دیگر علل شایع سفتی زانو هستند.

علل سفتی زانو

موارد زیر از جمله دلایل شایع سفتی زانو هستند:

آسیب دیدگی منیسک

منیسک‌ها دو تکه غضروف C شکل هستند که درون مفصل زانو قرار دارند. آن‌ها به عنوان یک بالشتک یا جاذب شوک بین استخوان‌هایی که مفصل را تشکیل می‌دهند، عمل می‌کنند.
حرکت ناگهانی یا پیچ خوردن زانو می‌تواند موجب آسیب دیدگی یا پارگی منیسک شود. این شرایط بیشتر در ورزش‌ها یا انواع دیگر فعالیت بدنی رخ می‌دهد.
با افزایش سن، منیسک مستعد فرسایش است. به واسطه فرسایش، منیسک‌ها هرچه بیشتر مستعد پارگی می‌شوند.
پس از پارگی منیسک، احساس سفتی در زانو آغاز خواهد شد. در بسیاری موارد، افراد همچنان می‌توانند روی آن زانو راه بروند، اگرچه ممکن است علائمی مانند درد، تورم و قفل شدن زانو را تجربه کنند.

علل سفتی زانو

آسیب دیدگی رباط‌ها

رباط‌ها نوار‌های فیبری هستند که استخوان را به استخوان متصل می‌کنند. رباط‌هایی که در زانو قرار دارند استخوان ران را به استخوان درشت نی متصل می‌کنند.
یک فرد ممکن است گسستگی، کشیدگی و پارگی رباط‌های زانو را تجربه کند. در صورت بروز این شرایط، وی ممکن است مواردی چون درد مفصل زانو و ناپایداری زانو را تجربه کند.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم حمله می‌کند. آرتریت روماتوئید معمولا هر دو زانو را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید گاهی اوقات تورم غشا سینوویال را تجربه می‌کنند. این غشایی نازک است که دیواره داخلی مفصل زانو را پوشش می‌دهد. تورم غشا سینوویال موجب احساس سفتی و درد در زانو می‌شود.

استئوآرتریت از علل سفتی زانو

استئوآرتریت یا آرتروز در نتیجه فرسایش غضروف بین استخوان‌ها رخ می‌دهد. با فرسایش غضروف زانو، استخوان‌ها روی یکدیگر ساییده می‌شوند. این شرایط می‌تواند موجب رشد زوائد استخوانی شود. این می‌تواند موجب احساس سفتی و درد در مفصل شود.

درمان

محدودیت حرکتی زانو به معنای از دست رفتن دامنه ای از حرکات است. گزینه‌های اصلی درمان سفتی زانو تا حدی به دلیل بروز این شرایط بستگی دارند.
اگر دلیل یک آسیب دیدگی جزئی است، درمان‌های خانگی مانند استراحت استفاده از کمپرس سرد روی زانو در فواصل منظم، مصرف دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه‌ و پوشیدن زانوبند طبی ممکن است برای تسکین درد و سفتی زانو تا زمان بهبودی کامل آسیب دیدگی کافی باشند.
برای آسیب دیدگی‌های جدی‌تر و مواردی که سفتی زانو شدید یا پایدار است، فرد ممکن است نیازمند مراجعه به پزشک باشد. پزشک دلیل سفتی زانو را تشخیص داده و توصیه‌های لازم برای درمان را ارائه خواهد کرد. در این شرایط استفاده از کورتیکواستروئید‌ها، مصرف دارو‌های مسکن تجویزی، مصرف دارو‌های آرتریت روماتوئید و فیزیوتراپی برای بهبود عملکرد و تحرک کلی زانو می‌تواند مفید واقع شود. شما عزیزان برای بهره مندی از بهترین روش‌های تشخیصی و درمانی سفتی زانو، می‌توانید به دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین متخصصان زانو در اصفهان، مراجعه نمایید.

عوارض جانبی درمان نکردن

عوارض جانبی علائم زانوی درمان نشده، مثل محدودیت حرکتی زانو می تواند شدید باشد. به دلیل اینکه محدودیت حرکتی زانو و عدم نرمی آن می تواند ناشی از بیماری‌هایی جدی باشد، ناتوانی در درمان باعث آسیب دائمی و عوارض نامطلوبی می‌شود. وقتی دلیل بوجودآورنده محدودیت حرکتی زانو شناخته شد، بهتر است از برنامه درمانی که پزشک برای کاهش خطر عوارض جانبی بالقوه مخصوصا برای شما طراحی کرده است، تبعیت کنید. عوارض جانبی بالقوه شامل موارد زیر می شوند:

  • غیبت های متوالی در سرکار و مدرسه
  • کاهش عملکرد ورزشی
  • معلولیت
  • بدشکلی و از بین رفتن مفصل
  • مشکلات عصبی بوجود آورنده درد، بی حسی یا سوزش
  • فلجی
  • بی حسی دائمی مفصل
  • درد دائمی یا مزمن

همانطور که در متن توضیح داده شد، خشکی و سفتی زانو عارضه ی ناراحت کننده ای است که باعث محدودیت‌های حرکتی زیادی می شود. بهتر است با انجام حرکات نرمشی برای تسکین و رفع این مشکل اقدام کرد. در صورتی که تمرینات و درمان خانگی مؤثر واقع نشد، هر چه سریعتر به پزشک متخصص زانو مراجعه نموده تا با معاینه دقیق مفصل زانو، نسبت به درمان اقدام کند.

نرمی غضروف زانو، می‌تواند باعث درد در ناحیه زانو و کاهش دامنه حرکتی این مفصل شود.دکتر مهدی مؤیدفر متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی زانو، بهترین درمان نرمی غضروف زانو در اصفهان را به بیمارانی که درگیر این عارضه هستند ارائه خواهد نمود.

فهرست مطالب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *