منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
دکتر مهدی موید فر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات زانو / علائم پارگی تاندون زانو

علائم پارگی تاندون زانو

پارگی تاندون زانو

تاندون ها معمولاً بافت حد واسط بین عضله و استخوان هستند. توسط آنها است که عضله نیروی خود را به استخوان اعمال کرده و موجب حرکت استخوان در محل مفصل می‌شود.

پارگی تاندون زانو (پاتلا) می‌تواند به‌صورت جزئی یا کامل رخ دهد.

پارگی جزئی: بسیاری از پارگی‌ها به‌طور کامل، بافت نرم راقطع نمی‌کند. این وضعیت شبیه به یک طناب کشیده شده است که برخی از الیاف آن پاره شده، اما طناب هنوز هم سالم و کامل است.
پارگی کامل: پارگی کامل بافت نرم، آن را به دو تکه تقسیم می‌کند.

پارگی تاندون زانو درحالیکه به زانو متصل است، غالباً موجب شکستگی یک تکه از استخوان می‌شود. وقتی تاندون زانو (پاتلا) به‌طور کامل پاره می‌شود، این تاندون از زانو جدا می‌شود. بدون این اتصال، شما قادر به راست کردن زانوی خود نخواهید بود. اگرپارگی تاندون ناشی از یک عارضه پزشکی (مانند التهاب تاندون) باشد معمولاً این پارگی در وسط تاندون رخ می‌دهد.

علل پارگی تاندون کشکک

آسیب
یک نیروی بسیار قوی موجب پارگی تاندون می‌شود. شایعترین آنها عبارتند از:

ضربه: ضربه مستقیم به جلوی زانو و محل تاندون موجب پارگی آن می‌شود. ممکن است بر اثر اصابت یک جسم تیز هم این تاندون پاره شود.

جهیدن : بیشتر در موقعی است که فرد در حین جهش در حال فرود آمدن به زمین است. در این حال به ناگهان تاندون کشکک تحت کشش زیادی قرار گرفته و پاره می‌شود.

ضعف تاندون
تاندون، ضعیف شده و نیروی مختصری موجب پارگی آن می‌شود. شرایطی که می‌تواند این تاندون را ضعیف کند عبارتند از :

تاندنیت کشکک Patellar tendonitis : تاندنیت به معنای التهاب تاندون است. التهاب تاندون کشکک در کسانی که زیاد میدوند یا ورزش‌های جهشی انجام می‌دهند بوجود می‌آید.

بیماری‌های مزمن : مثل بیماریهای مزمن کلیوی، روماتیسم، دیابت، عفونت و ..

دارو : استفاده از داروهای حاوی کورتون و داروهای آنابولیزان که گاهی به نادرست در بدنسازی از آنها استفاده می‌شود.

جراحی
مانند تعویض مفصل زانو و یا بازسازی رباط صلیبی. در حین انجام این اعمال جراحی ممکن است به تاندون کشکک آسیب وارد شود.

علائم پارگی تاندون زانو

هنگام پارگی تاندون زانو اغلب احساس پاره شدن و یا صدای تق تق زانو را خواهید داشت. معمولاً پارگی تاندون، با درد و تورم همراه است. سایرعلائم پارگی تاندون زانو عبارت‌اند از:

یک فرورفتگی در پایین زانو، در محلی که تاندون پاره شده است.
کبودی
حساسیت به لمس
گرفتگی
زانوی شما ممکن است به سمت ران جابجا شود، دلیلش این است که زانو دیگر به استخوان قلم پا، متصل نیست.
شما قادر به راست کردن زانوی خود نخواهید بود
خالی کردن زانو

روش‌های درمان پارگی تاندون

اگر برای شما پارگی تاندون زانو تشخیص داده شده است، برای درمان خود باید به یک جراح ارتوپد مراجعه کنید.انتخاب نوع درمان توسط پزشک ارتوپد با در نظر گرفتن عوامل متعددی مثل علت پارگی، نوع پارگی، سن بیمار، درجه فعالیت بیمار و عوامل دیگر متغییر است. دکتر مهدی مویدفر به عنوان متخصص ارتوپد، آماده ارائه خدمات درمانی به شما عزیزان جهت رفع این عارضه می‌باشد.

درمان غیر جراحی
از این درمان معمولاً برای پارگی های کوچک و ناقص استفاده می‌شود. در این روش درمانی با استفاده از یک زانوبند که دور ران و زانو و ساق بسته می‌شود، زانو در حالت مستقیم نگه داشته شده و به آن تا حدود ۶-۳ هفته اجازه خم شدن نمی‌دهد. بعد از آن نرمش‌هایی برای بهبود دامنه حرکت زانو و تقویت عضله چهارسر ران به بیمار آموزش داده شده و توسط بیمار اجرا می‌شود.

درمان جراحی
اکثر کسانی که دچار پارگی تاندون کشکک شده اند نیاز به جراحی دارند. این جراحی بصورت ترمیم محل پارگی است. عمل جراحی هر چه زودتر انجام شود نتیجه درمان بهتر است.
تاخیر در درمان موجب فاصله گرفتن دو طرف پارگی شده و بهم رساندن مجدد آنها را بسیار مشکل می‌کند. اگر بیش از یک ماه از پارگی گذشته باشد بهم رساندن دو سر پارگی ممکن است ناممکن باشد. در این موارد پزشک جراح ممکن است از محل دیگری از بدن بیمار تاندون گرفته و در محل پارگی پیوند بزند.

باز پروری بعد از جراحی

بعد از عمل جراحی کل اندام تحتانی توسط یک بریس یا گچ بلند حمایت می‌شود تا زانو را در حالت مستقیم نگه داشته و مانع از خم شدن آن شود. در این مدت بیمار برای راه رفتن از عصا استفاده می‌کند.
بعد از خارج کردن بریس یا گچ که زمان آن را پزشک معالج تعیین می‌کند نرمش‌های مخصوصی زیر نظر متخصص ارتوپد و فیزیوتراپ برای بدست آوردن مجدد دامنه حرکتی زانو و افزایش قدرت عضلات ران انجام می‌شود.

برای درمان قفل شدن زانو اگر قطعه‌ای داخل زانو گیر کرده است باید توسط آرتروسکوپی خارج گردد. شما عزیزان جهت انجام این عمل می‌توانید به دکتر مهدی مویدفر به عنوان جراح زانو در اصفهان، مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانوورزش‌های مناسب کاهش درد در آرتروز زانو

اگر مبتلا به درد زانو، به ویژه دردهای ناشی از آرتروز زانو هستید، پس از مشورت با متخصص ارتوپدی، می‌توانید حرکات زیر را برای کاهش درد در آرتروز زانو انجام دهید و شاهد نتایج بسیار خوبی باشید ... ادامه مطلب

علائم  آرتروز و ساییدگی مفصل زانوعلائم آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

در افراد مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل زانو غضروف انتهای استخوان، دچار فرسایش می‌شود که این منجر به رشد بیش از حد استخوان زیرین می‌گردد. به مرور زمان این غضروف سفت و خشک شده و نهایتاً تجزیه و تخریب می‌شود ... ادامه مطلب

درمان پارگی مینیسکدرمان پارگی مینیسک

همانطور که می‌دانید، یکی از شایع‌ترین مشکلات زانو، آسیب مینیسک، شامل کشیدگی و پارگی مینیسک است. با توجه به فراگیری این ضایعه، به ویژه در ورزشکاران تکنیک‌های درمانی گوناگونی مناسب با وضعیت بیمار وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط، در مورد بیمار اعمال می‌نماید. ... ادامه مطلب

معرفی دکتر موید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465