کیست مینیسک چیست؟

کیست مینیسک به تجمع مایع سینوویال در بافت نرم کپسول اطراف مفصلی گفته می‌شود. این عارضه در اثر پارگی مینیسک ایجاد می‌شود، که ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا با درد، تورم همچنین مشکلات حرکتی زانو توام باشد. این کیست ها معمولاً در مردان جوان 20 تا 30 ساله گزارش می‌شود. در ادامه به علل علائم کیست مینیسک خواهیم پرداخت.

علل ایجاد کیست مینیسک

مینیسک عمدتاً در اثر چرخش بیش از حد زانو یا ضربه مستقیم به زانو ایجاد می‌شود. مشکلاتی مانند آرتروز زانو نیز می‌تواند زمینه ساز ایجاد آن باشد.

تشخیص

برای تشخیص کیست منیسک ممکن است تصویربرداری مغناطیسی (MRI) یا سونوگرافی لازم باشد.

درمان کیست مینیسک

کیست های مینیسکی که در پی پارگی مینیسک ایجاد می‌شوند؛ و بیمار را دچار درد و ناراحتی در محل کیست می‌کنند؛ نیاز به جراحی دارند. این جراحی معمولا به روش آرتروسکوپی انجام می‌شود. ممکن است در مواردی که نیاز به تخلیه این کیست وجود دارد؛ این کار با جراحی یا برش باز انجام شود.

علائم کیست مینیسک

ممکن است همیشه علامت دار نباشد، اما در صورت بروز، شایع ترین علائم عبارتند از:

  • درد در زانو هنگام ایستادن
  • حساسیت مستقیم روی خط مفصلی زانو
  • برجستگی یا برآمدگی در محل کیست، کیست ها معمولاً در نزدیکی مینیسک جانبی (خارج از زانو) دیده می شوند.
  • کیستی که با کشیده شدن زانو بیشتر نمایان می‌شود، اگرچه ممکن است خود برجستگی بدون درد باشد
  • نوسانات اندازه در کیست، اگرچه ممکن است به ظاهر بدون تغییر نیز باقی بماند
  • تورم یا قفل شدن مفصل زانو

کیست مینیسک

علل ایجاد کیست مینیسک

کیست ها ممکن است به دلیل تحلیل مینیسک (مربوط به افزایش سن یا آرتروز) همچنین صدمات مستقیم مانند ضربه به جلو یا کنار زانو و چرخش بیش از حد زانو ایجاد شوند. هر یک از این موارد ممکن است منجر به پارگی مینیسک شود؛ که پس از پارگی مینیسک، مایع سینوویال از مفصل خارج شده و با تجمع در کپسول اطراف مفصل، به کیست مینیسک تبدیل می‌شود. تولید مایع مفصلی بخشی از طبیعت بدن است؛ با این حال، هنگامی که مایع مفصلی به دلیل پارگی مینیسک از مفصل خارج می‌شود، می‌تواند موجب تشکلیل این کیست شود.

عوامل خطر  عبارتند از:

  • آسیب قبلی زانو یا آسیب مینیسک
  • شرکت در فعالیتها ورزشهای تماسی یا ورزشهایی که در آن مفصل زانو به طور مکرر پیچ می‌خورد، مانند فوتبال، راگبی یا تنیس
  • افزایش سن یا آرتروز که هر دو زمینه ساز تخریب مینیسک هستند
  • آسیب دیدگی رباط، مانند پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL)

فهرست مطالب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *