تاثیر چاقی بر زانو درد را جدی بگیرید

بسياري از افرادی كه دچار اضافه وزن يا چاقی هستند درد زانو را تجربه می كنند. در بسياری از اين افراد كاهش وزن می تواند ميزان درد را كاهش داده و احتمال ايجاد آرتروز را نيز كم كند. طبق مطالعات صورت گرفته، تنها 3.7 درصد از افرادی كه وزن مناسب دارند دچار آرتروز می شوند. اين در حالی است كه 19.5 درصد افرادی كه چاقی نوع 2 دارند به آرتروز مبتلا می شوند. داشتن چربی بيش از حد و چاقی، نيرویی اضافی به مفاصل از جمله زانو وارد می كند كه اين نيروی اضافی می تواند ايجاد درد كرده و در نهايت به آرتروز زانو منجر گردد. در این مقاله به صورت دقیق تری به بررسی ارتباط میان چاقی و زانو درد می پردازیم.

ارتباط چاقی و زانو درد

زانو درد یکی از شایع ترین عوارض چاقی یا اضافه وزن است . چاقی به دو صورت می تواند سبب بروز درد زانو شود:

با اعمال فشار بر روی مفصل زانو؛ مفاصل ما و به ویژه مفصل زانو ، وزن بدن را تحمل می کنند. هر چه وزن بدن بیشتر باشد، عملکرد صحیح مفاصل دشوار تر می شود . بنابراین تغییرات جزئی در وزن بدن می تواند تاثیر فراوانی بر درد های مفصلی از جمله زانو درد داشته باشد.

زمانیکه فرد دچار اضافه وزن می شود، فشار بیشتری بر روی مفصل زانوی او وارد می شود و به دنبال آن احتمال ساییدگی و آسیب مفصل بیشتر می شود. همچنین در هنگام بالا رفتن از پله‌ ها، به اندازه چندین برابر وزن بر روی زانو فشار وارد می شود. به علاوه وقتی مفاصل دچار آسیب دیدگی و التهاب شدند، وزن اضافی باعث وارد آمدن خسارت بیشتر بر مفاصل از قبل آسیب دیده خواهد شد.

ارتباط میان چاقی و زانو درد

اگرچه تمرینات حمل وزنه همچون راه رفتن و وزنه زدن به تقویت استخوان‌ ها کمک می‌ کند ولی حمل اضافه وزن برای تمام بدن مضر است.

با تولید و ترشح مواد شیمیایی ؛ چربی به خودی خود یک بافت فعال است که مواد شیمیایی تولید و ترشح می‌ کند، بسیاری از این مواد شیمیایی التهاب را شدید تر می‌ کنند. این مواد شیمیایی می‌ توانند در پیشرفت آرتروز زانو موثر باشند.

چربی می تواند موجب ترشح هورمونی به نام لپتین شود که برخی دانشمندان معتقدند این هورمون نقش مهمی در بروز آرتروز دارد. علاوه بر این چربی بدن می تواند ماده ای آزاد کند که موجب التهاب بدن شود. هر دوی این عوامل که با نام فاکتور نکروز دهنده تومور آلفا و اینترلوکین ۱ شناخته می شوند، نقش مهمی در آسیب غضروفی شایع در آرتروز دارند.

همچنین مواد شیمیایی التهابی ترشح شده از چربی که در بروز آرتروز زانو نقش دارند، در بروز روماتیسم مفصلی نیز مقصر هستند. روماتیسم مفصلی یکی از انواع بیماری‌ های خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت مفصلی خود حمله می‌ کند . این بیماری باعث بروز التهاب در سرتاسر بدن، فرسودگی مفصل و درد شود.

ارتباط میان چاقی و زانو درد

کاهش وزن و کاهش درد زانو

مهم ترین کاری که افراد مبتلا به چاقی برای کاهش درد زانو می توانند انجام دهند این است که وزن خود را کم کنند.

برای افرادی كه با اضافه وزن درگير هستند هر نيم كيلو كاهش وزن می تواند يک و نيم كيلو از ميزان نيروی وارده بر زانو بكاهد. وارد شدن نيرو و فشار كمتر به زانو به معنای كاهش احتمال پارگی در غضروف‌ ها و در نتیجه کاهش احتمال آرتروز زانواست. طبق مطالعات صورت گرفته، کاهش 5 درصدی یا بیشتر از وزن، تاثیر چشم‌ گیری در عملکرد زانو و نتایج درمانی دارد.

با یک رژیم غذایی مناسب که با تشخیص پزشک انجام می شود می توان وزن را کاهش داد. همچنین می توان در کنار رژیم غذایی، با انجام حرکات ورزشی که فشار زیادی به زانو وارد نمی کند وزن خود را کاهش داد.

آمار های پزشکی نشان داده اند که با رژیم غذایی مناسب و انجام حرکات ورزشی سبک می توان 50 درصد از وزن را کاهش داد و از بروز مشکلات زانو و زانو درد جلوگیری کرد.

پیاده روی، دوچرخه سواری و تمرینات استقامتی برای افزایش قدرت عضلات، از جمله تمریناتی هستند که برای کاهش وزن افراد مبتلا به زانو درد مناسب می باشند.

مزایای کاهش وزن برای افراد مبتلا به زانو درد

  • کاهش فشار وارد بر زانو ها؛ فشار کمتر یعنی فرسایش کمتر مفاصل زانو  و این مسئله خطر بروز آرتروز زانو را کاهش می‌ دهد.
  • کاهش التهاب در بدن؛ در گذشته تصور می شد که آرتروز یک بیماری در اثر فرسایش مفصل است که سبب بروز التهاب در بدن می شود. ولی مطالعات اخیر نشان می‌ دهند که التهاب نه تنها پیامد آرتروز زانو نیست بلکه اصلی‌ ترین عامل خطر برای آرتروز زانو است.
  • اضافه وزن می‌ تواند التهاب را در بدن افزایش دهد که التهاب نیز منجر به درد مفاصل خواهد شد.

فهرست مطالب

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *