دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


ورزش و حرکات اصلاحی زانوی ضربدری بخش نخست

زانوی ضربدری به علت ضعیف بودن عضلات دور کننده (آبداکتور) که در طرف خارج لگن و رانها قرار دارند، اتفاق میافتد. این عارضه را میتوان با انجام ورزشهای خاصی اصلاح نمود. قبل از شروع به انجام هر ورزشی حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید.بهترین راه برای اصلاح زانوها یا پاهای ضربدری آن است که با انجام یک سری ورزشهای اختصاصی، زانوها را تقویت کنید.

انواع مختلفی از ورزشها را میتوان برای تقویت زانوها انجام داد که از آن جمله میتوان به انقباض عضلات چهارسر در حالت نشسته، ورزشهای تقویتی ران و حرکتهای کششی عضلات همسترینگ اشاره کرد. برای این منظور حتماً ورزشهایی را انتخاب کنید که در تقویت عضلات درگیر در مفصل زانو مؤثر باشند، اما دقت کنید که نباید ورزشهایی مانند دویدن یا کوهنوردی که فشار زیادی را روی زانو وارد میکنند، انجام دهید. ما اکیداً توصیه میکنیم که قبل از انجام هر ورزشی حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که آن ورزش برایتان مناسب است.

اصلاح پای ضربدری با ورزش
لانژ از پهلو

صاف بایستید، پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید و دستها را در جلوی سینه خود نگه دارید. یک گام بلند از بغل به طرف چپ بردارید. در حالی که پاها روی زمین است، زانوی خود را خم کنید و لگن را به طرف عقب فشار دهید. وقتی که یک نیروی کشش قوی در ناحیه لگن و کشاله ران خود احساس کردید، بایستید و پاها را به وضعیت اول برگردانید. این حرکت را 10 تا 12 مرتبه تکرار کنید و بعد از طرف دیگر انجام دهید. برای مقاومت بیشتر، میتوانید در هنگام انجام این حرکت، یک توپ طبی را با دست در مقابل سینه نگه دارید. این ورزش به تقویت عضلات دور کننده، همسترینگ و چهارسر رانکمک میکند.

دور کردن (ابداکشن) پا به کمک دستگاه کابل

این هم یکی از حرکات اصلاحی پای ضربدری است که برای کمک به تقویت ران و لگن با کمک یک طرف از دستگاه کابل انجام میشود. یک مچبند (پابند) کشی را به مچ پای راست خود ببندید و آن را پایین نگه دارید. در حالی که ایستادهاید وزن خود را روی شانه چپ بیندازید و با یک حرکت کمانی، پای راست خود را از بغل تا جایی که میتوانید بالا بیاورید و سپس به آرامی به پایین برگردانید. این حرکت را 10 تا 12 مرتبه تکرار کنید و بعد از طرف دیگر انجام دهید.
ورزش و حرکات اصلاحی زانوی ضربدری بخش دوم


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پادکست هاصفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی زانومشکلات زانوعلائمورزشهای زانوسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرآدرس مطببیوگرافیخبرگزاری هاسایت جدید دکتر مویدفر