دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


درمان انحراف زانو و پا با عمل جراحی استئوتومی مزایا و معایب

مزایا و معایب
با حفظ آناتومی زانوی خود، یک استئوتومی موفق میتواند نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل زانو را تا چندین سال به تعویق بیندازد. یکی دیگر از مزایای این عمل این است که پس از انجام عمل استئوتومی هیچ محدودیت فیزیکی برای بیمار ایجاد نمیشود. شما قادر خواهید بود که به راحتی در فعالیتهای دلخواه خود شرکت کرده و حتی در ورزشهای پربرخورد نیز میتوانید شرکت کنید.

استئوتومی معایبی هم دارد. برای مثال بعد از انجام عمل جراحی استئوتومی، کاهش درد در مقایسه با عمل تعویض جزئی یا کلی مفصل زانو قابل پیشبینی نیست؛ زیرا شما پس از انجام عمل استئوتومی نمیتوانید وزن را روی ساق پای خود بیندازید، دوران بازتوانی پس از استئوتومی طولانیتر از دوران بازتوانی پس از تعویض جزئی مفصل زانو است. در برخی موارد انجام عمل استئوتومی باعث ایجاد اشکال در عمل جراحی تعویض مفصل زانو در آینده میشود. دوران بازتوانی یا بهبودی پس از عمل استئوتومی دشوارتر دوران بازتوانی پس از عمل تعویض جزئی مفصل زانو است زیرا درد زیادی وجود دارد و شما نمیتوانید وزن بدن را روی ساق پا بیندازید.

قبل از عمل جراحی
احتمالاً شما قبل از انجام عمل در بیمارستان پذیرش میشوید. قبل از عمل، پزشک از گروه بیهوشی برای ارزیابی وضعیت شما کمک میگیرد. وی پرونده پزشکی شما را بررسی کرده و با متخصص بیهوشی در مورد نحوه بیهوشی مناسب شرایط شما مشورت خواهد کرد. بیهوشی هم میتواند عمومی (خواب در حین عمل) باشد هم میتواند به صورت نخاعی (شما هوشیار خواهید بود اما بدن شما از کمر به پایین بیحس میشود) باشد. جراح شما همچنین قبل از عمل شما را ملاقات کرده و زانوی شما را برای انجام عمل جراحی علامتگذاری میکند.

عمل جراحی


استئوتومی گوهای بسته

جراح از زیر کشکک زانو یک شکاف در قسمت جلوی زانوی شما ایجاد میکند. وی اندازه صحیح گوه را با استفاده از سیمهای کمکی تعیین میکند. جراح به کمک یک اره، امتداد سیمهای کمکی را میبرد و سپس یک قطعه گوهای شکل از استخوان را در میآورد. وی استخوانها را کنار هم قرار داده به طوری که فضای باز شده ناشی از برش استخوان پر شود. جراح یک صفحه و پیچ در محل عمل قرار داده تا استخوانها را در محل مناسب حفظ کرده تا استئوتومی بهبود یابد. این متداولترین روش عمل جراحی استئوتومی بوده که انجام میشود و به آن استئوتومی گوهای بسته گفته میشود.

استئوتومی گوهای باز
در برخی موارد به جای بستن استخوانها، لبه استخوانها باید باز شوند و یک قطعه استخوان پیوندی برای پر کردن فضای باز استفاده میشود و به بهبودی استئوتومی کمک میکند. این عمل جراحی استئوتومی گوهای باز نامیده میشود. پس از عمل شما به اتاق ریکاوری منتقل میشوید و تحت نظارت دقیق قرار میگیرد تا از حالت بیهوشی خارج شوید. سپس شما به اتاقی در بخش بیمارستان منتقل خواهید شد.
درمان انحراف زانو و پا با عمل جراحی استئوتومی


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پادکست هاصفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی زانومشکلات زانوعلائمورزشهای زانوسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرآدرس مطببیوگرافیخبرگزاری هاسایت جدید دکتر مویدفر