دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


تمرین و حرکات اصلاحی پیشگیری از آسیب ورزشی زانو بخش اول

نرمش و تمرین کردن یکی از بهترین روشها برای پیشگیری از آسیبهای ورزشی زانو است. در ادامه با ما باشید تا با حرکتهای کششی و تمرینهای مفیدی آشنا شوید که از آسیبهای ورزشی زانو جلوگیری میکند. بررسی کنید که کدام یک از تمرینها و کششهای زیر را میتوانید به طور روزمره در خانه انجام دهید. هدف از انجام این حرکتهای اصلاحی این است که با پیشگیری از خشکی زانو، حفظ انعطافپذیری و قدرت عضلههای اطراف زانو سلامت این مفصل ارتقاء داده شود و در آینده نیز از آسیبدیدگیهای ورزشی مانند پارگی رباط صلیبی، پارگی مینیسک یا شکستن زانو جلوگیری شود.

انجام تمرینها را به آهستگی شروع کنید و آنها را تا جایی انجام دهید که دردی حس نمیکنید. به خاطر داشته باشید که هدف ما معرفی و آشنایی کلی با تمرینهای موثر برای پیشگیری از آسیب ورزشی زانو است، بنابراین پیش از شروع تمرینها حتماً با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید تا از نظر تخصصی ایشان بهرهمند شوید.

متخصصین براین باورند که تمام ورزشکاران پیش از شروع مسابقه یا تمرین، باید ماهیچهها را با انجام نرمش و حرکتهای سبک به مدت 5 تا 10 دقیقه گرم کنند. برای مثال بسکتبالیستها با پرتاب توپ و دوندگان با راه رفتن سریع بدن را گرم میکنند. گرم کردن بدن جریان خون را در ماهیچهها و تاندونها افزایش میدهد و به این ترتیب احتمال آسیب دیدن آنها کاهش مییابد.

تمرینهای پیشگیری از آسیب ورزشی زانو
ورزش کردن یکی از علل اصلی آسیبدیدگی زانو در جوانان است. آسیبهای ورزشی عوارض کوتاهمدت یا درازمدتی را به دنبال دارد. آسیب دیدن زانو مانع از انجام مسابقه میشود، ورزشکار را به زمین میزند و از لذت و هیجان ادامه رقابت محروم میکند و مهمتر از همه سلامتی و آینده حرفهای او را به خطر میاندازد. آسیبدیدگی که ورزشکار را مدتهای مدید از میادین ورزشی دور میکند، احتمال چاقی و اضافه وزن را افزایش میدهد، تناسب اندام را از بین میبرد و حتی در سالهای آتی منجر به آرتروز میشود.

آسیب دیدگی ورزشی، به ویژه هنگام شرکت در ورزشهای تماسی پربرخورد، گاهی اجتناب ناپذیر است، اما ورزشکاران میتوانند با آماده کردن خود قبل و بعد از بازی یا گرم کردن عضله ها و انجام حرکات کششی از خود محافظت کنند. تمرینهای کششی صرف نظر از این که ورزشکار اسکی باز، دونده یا بسکتبالیست و فوتبالیست است، بدن را منعطف نگه میدارد. انعطافپذیری احتمال آسیب دیدگی ، به خصوص صدمه دیدن زانو، را کاهش میدهد. حرکتهای کششی پس از اتمام فعالیت نیز باید جزئی از برنامه پیشگیری از آسیب ورزشی باشد. پیش از انجام هر یک از این تمرینها حتماً با پزشک مشورت کنید تا از مناسب بودن آنها مطمئن شوید.

تمرین و حرکات اصلاحی پیشگیری از آسیب ورزشی زانو بخش دوم


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پادکست هاصفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی زانومشکلات زانوعلائمورزشهای زانوسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرآدرس مطببیوگرافیخبرگزاری هاسایت جدید دکتر مویدفر