منو اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت - تلفن : 31315870 - 031
دکتر مهدی موید فر
پارگی تاندون زانو و درمان آن

پارگی تاندون زانو یکی از آسیب هایی است که می‌تواند باعث کاهش دامنه حرکتی زانو شود. در این مقاله به علائم و نحوه درمان این آسیب می‌پردازیم.

آرتروز زانو چیست

آرتروز یا ساییدگی مفصل، بیماری پیش رونده‌ای است که زمینه ساز آن، تخریب و فرسایش غضروف مفصلی است. غضروف بافتی لغزنده است که انتهای استخوان‌ها را در یک مفصل می‌پوشاند؛ و به دلیل ماهیت لغزندگی، موجب می‌شود استخوان‌ها بر روی هم حرکتی آسان داشته باشند

آرتروسکوپی چیست

در جراحی لیزری یا همان آرتروسکوپی، زانو به وسیله نور سرد، لنز و دوربین‌های مخصوص از طریق سوراخ‌های بسیار کوچک و بدون آنکه جراحی باز صورت پذیرد درمان می‌شود

چرا زانو صدا میدهد؟

کریپتوس یا صدا دادن زانو، تا زمانی که بدون درد، تورم، خالی کردن و غیره باشد، بی‌خطر بوده و نیاز به هیچ درمانی ندارد. اما هنگامی که صدای زانو همراه با درد و علائم عنوان شده دیگر باشد، نیاز به درمان وابسته به علت زمینه‌ای ایجاد صدا دارد

علل خشکی زانو

عمده روش‌های درمانی خشکی زانو، با بررسی علت زمینه‌ای و تلاش در بهبود آن می‌باشد ولی به طور کلی مصرف داروهای ضد التهابی، ورزش‌های کششی و تقویت عضلات اطراف زانو، در بهبود خشکی زانو موثر است

درمان پای پرانتزی

ژنووارم، زانوی پرانتزی یا پا کمانی به انحراف مفصل زانو گفته می‌شود. در این حالت هنگامی که مچ پاها کنار هم قرار می‌گیرند، زانوها از هم فاصله دارند.

درمان پارگی مینیسک با جراحی

مهمترین اصل در جراحی مینیسک زانو آن است که بافت غضروف مینیسک حفظ شود. پارگی‌هایی که احتمال بهبودی آنها با استفاده از روشهای جراحی زیاد باشد، از طریق عمل جراحی ترمیم می‌شوند.

پارگی و آسیب های مینیسک زانو

زانو بزرگترین مفصل موجود در بدن و یکی از پیچیده ترین مفاصل ست. به دلیل استفاده زیاد از مفصل زانو، این مفصل در برابر آسیب‌های مختلف، حساسیت زیادی دارد

دلایل درد در زانو

نوجوانان و جوانانی که فعال و اهل ورزش می‌باشند، گاهاً ممکن است در جلو و وسط زانوی خود، معمولاً زیر کشکک زانو، درد احساس کنند. این مشکل به نام درد جلوی زانو در جوانی نیز شناخته می‌شود و معمولاً در بین بسیاری از جوانان ورزشکار، خصوصاً دختران شیوع بیشتری دارد

درمان جراحی آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

اگر درد آرتروز باعث ناتوانی شما شده و با درمان‌های غیرجراحی برطرف نمی‌شود، پزشک ممکن است عمل جراحی را به شما توصیه کند. در این جراحی هم خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با انواع جراحی وجود دارد.

علائم آرتروز و ساییدگی مفصل زانو

در افراد مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل زانو غضروف انتهای استخوان، دچار فرسایش می‌شود که این منجر به رشد بیش از حد استخوان زیرین می‌گردد. به مرور زمان این غضروف سفت و خشک شده و نهایتاً تجزیه و تخریب می‌شود

درجه بندی آسیب‌ تاندون

آسیب‌دیدگی تاندون زانو نخست به وسیله یک سیستم درجه‌بندی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که در آن گستردگی آسیب‌دیدگی مشخص می‌شود

تشخیص آسیب دیدگی رباط صلیبی

علائم پارگی رباط زانو عبارتند از درد زانو، تورم و احساس خالی کردن زانو، همچنین ممکن است دامنه حرکتی مفصل زانو در افرادی که دچار پارگی رباط‌های زانو شده‌اند، محدود شود

ترمیم پارگی یا کشیدگی رباط صلیبی

آسیب‌های رباط زانو معمولا بر اثر باز کردن زانو با فشار زیاد و در خارج از محدوده حرکتی آن یا چرخش ناگهانی زانو رخ می‌دهند و ممکن است هر یک از رباط‌های صلیبی یا جانبی درگیر شوند

درمان بیماری ازگود اشلاتر

به التهاب ناحیه زیر زانو، بیماری ازگود اشلاتر گفته می‌شود که بالاترین میزان شیوع آن در ورزشکاران ورزش‌های پربرخورد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. این بیماری با استراحت و سپری شدن مدتی کوتاه، بهبود می‌یابد اما در صورت ادامه فعالیت سنگین درمان آن دشوار می‌شود.

علل قفل شدن زانو

عدم تونایی فرد در خم و راست کردن زانو، قفل شدن زانو نام دارد. این عارضه دو نوع واقعی و کاذب دارد که در فرم واقعی، پارگی مینیسک و وجود جسمی آزاد در ناحیه زانو باعث این عارضه می‌شوند.

علل خشکی و سفتی مفصل زانو

از دلایل خشکی و سفتی مفصل زانو می‌توان به آسیب‌های مربوط به رباط صلیبی، انواع آرتروز و پارگی مینیسک اشاره کرد که برای تشخیص و درمان هر کدام مراجعه به پزشک متخصص زانو امری ضروری است.

خشکی سفتی و بی حرکتی مفصل زانو

خشکی زانو می‌تواند استقلال حرکتی فرد را تهدید کند لذا هنگام احساس درد و یا خشکی مفصل زانو ، می‌توانید برای ارزیابی و تشخیص علت به یک ارتوپد مراجعه کنید. ارتوپد، با توجه به شرایط شما، درمان‌هایی شامل مصرف دارو ، ورزش و در صورت نیاز جراحی را تجویز می‌کند.

درمان سوزش زانو

احساس سوزش در ناحیه زانو ممکن است دلایل خاصی داشته باشد. پزشک مختصص زانو پس از تشخیص علت سوزش و درد این ناحیه، برای درمان آن اقدام می‌کند که انجام ورزش، کاهش وزن ، تزریق و یا جراحی را می‌توان از راه‌های درمانی درد زانو نام برد.

علت سوزش زانو چیست؟

احساس سوزش در مفصل زانو ممکن است به دنبال التهاب بخشی از مفصل که حاوی مایع مفصلی است ایجاد شود. این نوع آسیب و سوزش زانو می‌تواند در نتیجه ی وارد آوردن فشار بیش از حد به زانو طی مدت زمان طولانی باشد.این عارضه همچنین می‌تواند بر اثر وارد شدن آسیب به زانو ایجاد شود.

درمان صدا دادن زانو

صدا دادن زانو می‌تواند به سبب دررفتگی در این مفصل به وجود آید. روش‌های زیادی برای درمان صدا دادن زانو وجود دارد که روش RICE را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های کارآمد نام برد . . .

علائم پارگی مینیسک چیست؟

در پی آسیب‌‌‌‌های شدید زانو مانند مصدومیت‌های ورزشی یا تصادفات جاده ای ممکن است پارگی غضروف مینیسک رخ دهد که با تورم و درد و در موارد شدید با قفل شدگی مفصل همراه است.

علائم نقرس در زانو

دردهای ناگهانی که عمدتا شب‌ها اتفاق می‌افتد ، می‌تواند از علائم نقرس باشد. هر چه زودتر برای درمان آن اقدام شود شدت درد کمتر و دوره درمان نیز کوتاه تر خواهد شد.

نقرس زانو چیست؟

هنگامی که علائم اولیه نقرس زانو ظاهر می‌شوند باید سریعاً برای درمان آن اقدام شود و هرچه سریعتر تصمیم گیری کنید درد کمتری در اثر نقرس متحمل خواهید شد.علائم نقرس زانو در اثر همان عدم تعادل در پی اچ خون، ایجاد می‌شود.

کیست بیکر چیست؟

کیست بیکر از عواملی است که باعث محدود شدن دامنه حرکتی زانو می‌شود. این کیست یک جسم متورم و حاوی مایع در پشت زانو است که در اثر بیرون زدن کیسه‌ی روان کننده‌ی زانو ( بورس زانو ) ایجاد می‌شود.

علت کیست مینیسک زانو چیست؟

بیرون زدگی مایع مفصلی در اطراف مینیسک باعث ایجاد کیست مینیسک می‌شود.کیست منیسک معمولاً به صورت طبیعی بهبود پیدا نمی‌کند. به همین خاطر به منظور تشخیص بهتر شرایط جهت انتخاب روش درمان مناسب می‌توان از آرتروسکوپی برای تعیین پارگی احتمالی مینیسک بیمار استفاده کرد.

علت ورم و آب آوردن زانو

به دنبال تجمع بیش از حد مایع در اطراف مفصل زانو، عارضه آب آوردن زانو به وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید.بیرون کشیدن مایع اضافی در اطراف مفصل همچنین موجب می‌شود که درد، خشکی و بی حرکتی زانو تا حدود زیادی بهبود پیدا کند.

روش‌های درمانی خالی کردن زانو

خالی کردن زانو به دنبال دیگر عارضه های زانو مانند آرتروز، آسیب‌های مربوط به رباط‌های زانو، ضعیف شدن عضلات زانو و یا پارگی مینیسک رخ دهد . . .

علت و علائم خالی کردن زانو

بی ثبات شدن زانوها هنگام فعالیت‌های روزمره خالی شدن زانو نام دارد. ممکن است فرد هنگام انجام این فعالیت ها درد شدید و قفل شدگی زانو را حس کند. از مهم ترین علل این عارضه می‌توان آسیب‌های مربوط به رباط‌های زانو را نام برد.

انواع شکستگی زانو

در پی حوادث شدید، ممکن است زانو فرد دچار شکستگی شود. در شکستگی هایی که استخوان جا به جا می‌شود انجام عمل جراحی ضرورت دارد اما اگر استخوان جا به جا نشود گچ گرفتن یکی از راه‌های درمان خواهد بود.

همه چیز درباره شکستگی زانو

شکستگی زانو ممکن است به دلایل متفاوت و متنوعی مانند زمین خوردن، تصادفات اتومبیل، فعالیت‌های ورزشی یا ضربات مستقیم بر زانو واقع شود. در این متن مکانیزم شکستگی استخوان شرح داده شده است.

نرمی غضروف کشکک زانو چیست؟

نرمی کشکک زانو ، ضعیف شدن و نرم شدن غضروف در قسمت زیرین کشکک زانو (پاتلا) است. این عارضه زمانی احساس می‌شود که غضروف مفصل زانو به دلیل ناترازی کشکک زانو با استخوان ران یا فیمور روبه‌زوال می‌رود

عوامل ایجاد پوکی استخوان

پوکی استخوان عوارض بسیاری دارد و به شدت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این رو تشخیص به موقع و اقدامات درمانی سریع جهت درمان ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

درمان روماتیسم مفصلی زانو ( آرتریت روماتوئید )

پس از تشخیص روماتیسم مفصلی، روند معالجه بیمار تا آخر عمر ادامه خواهد داشت. دامنه درمانی این بیماری هم بسیار گسترده است که در این متن به برخی از روش‌های درمانی آن اشاره شده است . . .

روماتیسم مفصلی زانو ( آرتریت روماتوئید ) چیست؟

یکی از دلایل درد،تورم و التهاب زانو روماتیسم مفصلی است که علت بروز آن به درستی مشخص نیست.نوع و شدت علائم این بیماری در هر فرد متفاوت است.شایع ترین علائم این بیماری در این متن آمده است . . .

درمان و تشخیص سندرم پلیکا

پلیکا در حالت عادی مشکلی برای زانو ایجاد نمی‌کند ولی گاهی بر اثر فعالیت‌های بدنی خاص و حرکات مداوم در زانو تحریک می‌شود. این بیماری معمولا با روش‌های غیرجراحی انجام می‌شود اما اگر پس از سه ماه روش‌های غیرجراحی تاثیری نداشته باشند، ممکن است پزشک انجام جراحی را تجویز کند.

بررسی عوامل و علائم پوکی استخوان

پوکی استخوان باعث می‌شود که استخوانها ضعیف و شکننده شوند. تا حدی که حتی یک زمین خوردن ساده یا فشار مختصری که در هنگام سرفه کردن بر روی استخوان وارد می‌شود، می‌تواند باعث شکستگی آن شود. عوامل متعددی می‌توانند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهند که دراین متن به آنها اشاره شده است.

درمان زانو (پا)ی پرانتزی در کودکان و بزرگسالان

پای پرانتزی به فرم خاصی از پا گفته می‌شود که در آن انحنای پا به سمت خارج است و این انحنا، زمانی که پاها در کنار هم جفت شده اند، یک زاویه مشخص در زانوها ایجاد می‌کند

شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی زانو

زانو بزرگترین مفصل بدن می‌باشد و داراری ساختار پیچیده‌ای است و به دلایل گوناگون، بیشتر از سایر قسمت‌ها تحت فشار قرار می‌گیرد. این مفصل که نقش کلیدی در حرکت بدن برعهده دارد، نسبت به ضربات و صدمات آسیب‌پذیر است.

معرفی دکتر مهدی مؤید فر

دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو و بورد تخصصی ارتوپدی ، تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع نمود. در دوران دانشجویی فعالیتهای متعددی داشتند که از آن جمله مسئول گروه پیوند لیزر پزشکی و مسئول گروه زخم بسته لیزر پزشکی را میتوان نام برد.
پس از آن برای تخصص به شهر خود اصفهان بازگشتند و در طی دوران تخصص علاوه بر کارهای تحقیقاتی، طراحی و تکمیل وسیلهای برای بازگرداندن حرکات زانو را شروع کردند؛ که منجر به ثبت اختراع این وسیله همراه با دو نفر از همکاران ایشان در دانشگاه صنعتی اصفهان گردید.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465