درد مفصل زانو، دردی شایع در سنین بزرگسالی است که معمولا بوسیله‌ی سایش و پارگی ساختارهای مختلف آن در طول فعالیت‌های روزانه مانند پیاده‌روی، بلندکردن اشیا و سرپا ایستادن و در طول زمان ایجاد می‌شود.با ما در شناخت علائم آسیب مفصل زانو همراه باشید.

گاهی نیز برخی افراد احساس می‌کنند که درد مفصل زانو، دردی جدی نیست و نیازی به درمان ندارد. زیرا آسیب یا ضربه‌ای جدی به زانو وارد نشده‌است. اما باید توجه داشت که آسیب‌های وارده به مفصل زانو که به آرامی و در طول زمان بوجود می‌آیند؛ می‌توانند دردی به اندازه‌ی آسیب‌های حاصل از تصادف داشته‌ باشند.

بنابراین توجه به درد مفصل زانو در هر سن و شرایط جسمانی و سبک زندگی امری ضروری است.

دلایل آسیب مفصل زانو

اصلی‌ترین دلایل درد مفصل زانو مربوط به افزایش سن، صدمات فیزیکی و یا فشار مداوم بر زانو است که برای تشخیص هر یک از آسیب‌های زانو روش‌های سی تی اسکن، ام آر آی یا آرتروسکوپی ممکن است بکاربرود. در ادامه اصلی‌ترین دلایل درد مفصل زانو بیان شده‌است:

1) کشیدگی یا رگ‌به‌رگ‌شدگی رباط‌ها یا عضلات

این حالت معمولا زمانی ایجاد می‌شود که در اثر پرتاب پا، کششی ناگهانی به زانو وارد شود یا زانو دچار چرخش ناگهانی گردد. علائم این نوع آسیب‌ها شامل درد، تورم و بادکردگی و سختی راه‌رفتن است.

2) غضروف‌های پاره‌شده

ضربه به زانو می‌تواند باعث پارگی منیسک زانو شود. منیسک زانو جزوی از بافت پیوندی است که در بین استخوانهای زانو نقش جذب شوک فیزیکی را دارد. پارگی غضروف میتواند در اثر پیچ‌خوردگی زانو نیز رخ‌دهد. روش درمانی نیز میتواند شامل آتل‌بندی در طی فعالیت و نیز جراحی‌های ترمیمی باشد.

ادامه مطلب  همه چیز در مورد انواع آسیب های زانو

3) التهاب تاندون‌ها (تاندونیت): آسیب مفصل زانو

این پدیده می‌تواند در اثر استفاده بیش از حد از تاندون‌ها در طی فعالیت‌هایی خاص مانند دویدن، پریدن و یا دوچرخه‌سواری رخ دهد. التهاب تاندون پاتلار بعنوان زانوی جهنده شناخته می‌شود. این بیماری زمانی بروز میکند که در ورزش‌هایی مانند بسکتبال، نیرویی حاصل از برخورد با زمین پس از پرش به زانو وارد شود. تکرار این حرکت باعث آسیب زانو می‌شود.

علائم آسیب مفصل زانو

4) آرتروز

انواع مختلف آرتروز میتوانند موجب درد زانو شوند. استئوآرتریت متداولترین نوع آرتروز است که در طی آن غضروف بین استخوانهای مفصل زانو به تدریج ساییده‌شده و از بین میرود. این رخداد معمولا در میانسالی و پیری خود را بروز میدهد. اضافه وزن و فشار مداوم و تکرارشونده به مفصل زانو میتوانند موجب ایجاد استئوآرتریت شوند. نوع شایع دیگر آرتروز، آرتروز روماتوئید یا همان روماتیسم است که از بین رفتن غضروف همراه با پاسخ التهابی مزمنی است که موجب سفتی مفصل می‌شود و معمولا در سنین پایین‌تری نسبت به استئوآرتریت خود را بروز میدهد. این بیماری خود ایمن، با التهاب و ضخیم‌شدن بافت اطراف مفصل همراه است و همراه با درد و محدودیت حرکتی مفصل است.
نقرس نیز نوعی آرتروز است و زمانی ایجاد می‌شود که اوریک اسید خون افزایش می‌یابد که این اوریک‌اسید اضافی می‌تواند موجب التهاب مفصل شود. نقرس حاد موجب درد شدید می‌شود و معمولا نیز تنها یکی از مفاصل را درگیر می‌کند.

5) بورسیت

این مشکل هم در ورزشکاران و هم افرادی که ورزشکار حرفه‌ای نیستند ممکن است بروز کند اما معمولا علت آن استفاده بیش از حد از زانو است. این مشکل گرچه در خود مفصل زانو ایجاد نمی‌شود اما میتوان درد را در مفصل زانو ظاهر کند. علت بورسیت التهاب یا آسیب کیسه‌های کوچکی به نام کیسه‌های بوریس است که در قسمت‌های مختلف بدن و نیز در اطراف زانو حضور دارند. این کیسه‌ها در داخل خود دارای مایعی لغزان هستند که باعث تسهیل حرکت و لغزش عضلات و استخوان‌ها روی هم می‌شود. درد بورسیت میتواند طولانی‌مدت یا تیز و کوتاه‌مدت باشد.

ادامه مطلب  علت پوکی استخوان و راههای پیشگیری از آن

در کنار دلایل ذکرشده که شایع‌ترین دلایل درد زانو هستند، بیماری‌های کمتر شایعی نیز وجود دارند که موجب درد زانو می‌شوند. بیماری‌هایی چون ازگود اشلاتر، سندروم ایلیوتیبیال و سندروم درد پاتلوفمورال نیز می‌توانند موجب درد در زانو شوند.

علائم آسیب مفصل زانو

– درد زانو از جمله در هنگام فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، پایین آمدن از پله یا سراشیبی
– ورم زانو
– دردهای کوتاه‌مدت، تیز و یا ملتهب باشد.
– قفل‌شدن و سفتی زانو
– مشکل در سرپا ایستادن بلندمدت و قراردادن وزن زیاد روی زانو
در صورت بروز این مشکلات، برای بررسی بیشتر به متخصص زانو مراجعه کنید.

0/5 (0 دیدگاه)