دردهای زانو دردهایی متداول در بین افراد جامعه هستند. بسیاری از این دردها دردهایی موقتی هستند که با مراقبت‌های خانگی رفع می‌شوند و نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌باشد. در صورتی که درد زانو به آرامی ایجاد شود و یا در اثر فعالیت سنگین فیزیکی ایجاد شده‌باشد معمولا با روش‌های کنترل درد زانو در خانه می‌توان آنها را رفع کرد. زمان مراجعه به متخصص جراحی زانو چه زمانی است؟

در صورتی که درد زانو همراه با موارد زیر باشد بهتر است به پزشک مراجعه گردد:

  • ورم شدید در زانو
  • قرمزی زانو و اطراف آن
  • حساس‌شدن زانو و گرم‌شدن زانو و اطراف آن
  • درد شدید
  • تب همراه با درد
  • همچنین در صورتی که درد به مدت طولانی ادامه داشته‌باشد و یا با خواب یا زندگی روزمره تداخل ایجاد کند بهتر است به پزشک مراجعه گردد.

زمان مراجعه به متخصص جراحی زانو

آسیب زانو در تصادف یا فعالیت ورزشی: پس از هر نوع آسیبی به زانو در تصادفات رانندگی یا فعالیت‌های ورزشی سنگین لازم است تا به پزشک مراجعه گردد تا از وجود آسیب‌های احتمالی آگاهی حاصل شود. گاهی فعالیت با آسیب‌های موجود می‌تواند به وخیم‌ترشدن وضعیت آن منجر شود. در این نوع آسیب‌ها از جمله اگر با صدادادن زانو در هنگام آسیب همراه باشند لازم است تا بررسی دقیقی صورت گرفته و از زانوها به خوبی مراقبت شود.

تغییر شکل زانو:

در صورتی که زانویی تحت تاثیر ضربه‌ای قرار بگیرد و فرد احساس کند مشکلی در زانو ایجاد شده‌است می‌تواند دو زانوی خود را در کنار هم قرار داده و مقایسه کند. در صورتی که زانوی ضربه‌دیده دارای شکل غیرطبیعی باشد احتمالا برخی بخش‌های آن مانند کاسه‌ی زانو یا رباط‌های آن دچار شکستگی شده‌اند و لازم است تا به پزشک مراجعه کند.

ادامه مطلب  معایب و مزایای جراحی تعویض مفصل زانو

ایجاد مشکل در راه‌رفتن:

در صورتی که درد زانو موجب مشکلاتی در راه‌رفتن فرد شود لازم است تا به پزشک مراجعه کند تا بررسی‌های لازم برای یافتن علت درد صورت گیرد. در صورتی که درد به اندازه‌ای شدید باشد که فرد را از راه‌رفتن باز دارد می‌تواند نشانگر آسیب‌های استخوانی یا شرایط تخریب‌کننده‌ای در زانو باشد.

مشکل در تحمل وزن: زمان مراجعه به متخصص جراحی زانو

در صورتی که زانو در شرایطی باشد که فرد هنگام ایستادن تلاش کند تا وزن خود را از زانو بردارد و زانو نتواند وزن فرد را تحمل کند بهتر است به پزشک مراجعه نماید.

زمان مراجعه به متخصص جراحی زانو

ناپایداری زانو:

ناپایداری زانو به این معنی است که فرد احساس می‌کند که ساختمان زانو در حال فروپاشی است یا اجزای آن در جای خود پایدار نیستند. این مشکل می‌تواند بیانگر آسیب به رباط‌های زانو باشد که در صورتی که به آن رسیدگی نشود و مانند معمول از زانوی آسیب‌دیده استفاده گردد می‌تواند موجب وخامت وضعیت آن شود.

کاهش میزان احساس در زانو:

اگرچه بسیاری از مشکلات زانو منجر به درد زانو می‌شوند اما نداشتن احساس در زانو می‌تواند نشانگر مشکلات حاد در زانو باشد. همچنین در صورتی که در زانو دردی وجود داشته‌باشد که با فشاردادن محل زانو یا تکان دادن آن افزایش نیابد می‌تواند نشانگر مشکلاتی غیرمرتبط با زانو مانند دردهای سیاتیک باشد. گاهی نیز مشکلات زانو می‌تواند به کاهش احساس یا بی‌حسی ناحیه‌ی پایین پا و زیر زانو شود. در هر صورت این مشکلات می‌توانند نشانگر مشکلات زانو باشند یا بنا به دلایل دیگری ایجاد شده‌باشند. برای بررسی بهتر لازم است تا به پزشک مراجعه شود.

ادامه مطلب  عمل تعویض مفصل زانو چقدر طول می کشد؟

درد طولانی‌مدت زانو: زمان مراجعه به متخصص جراحی زانو

ورزشکاران در صورتی که درد زانوی آنها بیشتر از 48 ساعت طول بکشد لازم است تا به متخصص زانو مراجعه نمایند. در افراد غیرورزشکار، در صورتی که به مدت 3 هفته کاهشی در درد زانو ایجاد نشود لازم است تا به پزشک مراجعه نمایند.

دردهایی که فعالیت روزانه را تحت تاثیر قرار می‌دهند: توصیه‌ این است که در صورتی که دردی در زانو زندگی روزمره و فعالیت‌های معمول فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کند.

دردهای زانو که موجب مشکلاتی در خواب فرد می‌شوند: در صورتی که بخاطر درد زانو فرد نتواند بخوابد یا بخاطر درد از خواب بیدار شود باید به پزشک مراجعه نماید.

قرمزی یا ورم در اطراف مفصل زانو:

عفونت یا التهاب در مفصل پا می‌تواند علائمی این چنینی ایجاد نماید. حساسیت زانو و گرم‌شدن بافت آن نیز می‌توانند از علائم عفونت زانو باشند.

کاهش بازه‌ی حرکت زانو:

در صورتی که آسیبی در زانو ایجاد گردد که موجب ورم بخش‌هایی از آن شود، می‌تواند به کاهش بازه‌ی حرکتی زانو منجر شود. در این حالت فرد نمی‌تواند بصورت طبیعی و کامل زانوی خود را خم و راست کند.

4.5/5 (2 دیدگاه ها)