علائم پارگی رباط زانو عبارتند از: درد زانو، تورم و احساس خالی کردن زانو، همچنین ممکن است دامنه حرکتی مفصل زانو در افرادی که دچار پارگی رباط‌های زانو شده‌اند، محدود شود. اگر دچار چنین علائمی شدید با مراجعه به متخصص ارتوپدی و تشخیص علت آسیب دیدگی رباط صلیبی توسط ایشان، اقدامات درمانی را هرچه سریعتر آغاز نمایید.
تشخیص آسیب دیدگی رباط صلیبی

تشخیص علت آسیب دیدگی رباط صلیبی

ACL (رباط صلیبی قدامی)

رباط ACL یا همان رباط صلیبی قدامی اصلی‌ترین رباط نگهدارنده مفصل زانو است که از استخوان ساق پا (تیبیا) به استخوان ران پا (فمور) کشیده شده است. این رباط از حرکت استخوان ساق به سمت جلو یا چرخیدن آن نسبت به استخوان ران پا جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب نقش مهمی در کنترل حرکت مفصل زانو دارد.

آسیب‌های وارد شده به رباط ACL ممکن است بر اثر چرخش زانو، برای مثال در هنگام دویدن و به طور ناگهانی تغییر جهت دادن (مثلا در بازی فوتبال یا بسکتبال) و یا بر اثر وارد شدن ضربه مستقیم به زانو (مانند زدن تکل در فوتبال) می‌باشد.

برخی از بیماران اظهار می‌دارند، در هنگام آسیب رباط زانوی خود، صدایی از زانوی خود شنیده‌اند. پس از آن قادر به حرکت دادن زانوی خود یا راه رفتن نبوده‌اند. درد زانو ممکن است طی 24 ساعت اولیه پس از آسیب‌دیدگی افزایش پیدا کند.

PCL (رباط صلیبی خلفی)

رباط PCL ضخیم‌ترین و محکم‌ترین رباط در زانو است که از حرکت استخوان ساق به سمت عقب یا چرخیدن آن نسبت به استخوان ران پا جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب حرکت مفصل زانو را کنترل می‌نماید. پارگی رباط PCL معمولا همراه با سایر آسیب‌ها به رباط یا ساختارهای دیگر زانو است. علائم پارگی رباط زانو معمولا زمانی ایجاد می‌شود که مفصل زانو در حین انجام ورزش یا طی یک تصادف رانندگی، بیش از حد و در خارج از دامنه حرکتی آن باز شود.

ادامه مطلب  پای پرانتزی چیست؟

عوامل خطر

عوامل تعیین کننده در آسیب‌ رباط زانو مربوط به فعالیت‌های ورزشی و احتمالا وجود نقایص بیومکانیکی در بدن (به طور مثال ضعیف بودن عضلات لگن و زانو) می‌شود. در برخی موارد ممکن است فرد به دلایلی، در برابر بروز پارگی رباط مستعد و آسیب‌پذیر باشد.

اما در اغلب موارد، پارگی رباط بر اثر یک حادثه ناگهانی و شدید مانند حرکت چرخشی، سریع و ناگهانی زانو اتفاق می‌افتد.

برخی از افراد معتقدند پوشیدن کفش فوتبال (که دارای میخ است) می‌تواند در بروز آسیب رباط زانو موثر باشد. چون در حالی که زانو به سمت دیگری در حال چرخش است، کف پا روی زمین ثابت باقی می‌ماند.

آسیب‌های پارگی تاندون ACL در بین ورزشکاران زن بیشتر شایع است. این موضوع می‌تواند ناشی از تفاوت‌های آناتومی یا هورمونی بدن زنان با مردان باشد.

تشخیص آسیب دیدگی رباط صلیبی

متخصص ارتوپدی بعد از گرفتن شرح حال بیمار و سپس معاینه فیزیکی او می‌تواند به احتمال بروز پارگی رباط پی‌ببرد. در حین انجام معاینات فیزیکی، متخصص ارتوپدی از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند تا بررسی نماید.

آیا زانو در هنگام انجام حرکات مختلف همچنان در راستای صحیح خود قرار دارد یا خیر. می‌توان تشخیص انجام داده را با استفاده از تصاویر اشعه ایکس یا اسکن ام.آر.آی تایید نمود. دکتر مهدی مویدفر، متخصص و جراح زانو، با به کار گیری دانش و تجربه خود می‌تواند مراجعه کنندگان محترم را یاری کند.

امروزه آسیب‌های تاندون نیز مانند سایر مشکلات ارتوپدی بخصوص میان ورزشکاران در سراسر کشور مبتلایان زیادی پیدا کرده است. برای برخورداری از بهترین درمان آسیب تاندون در اصفهان می‌توانید به مطب دکتر مهدی مویدفر به عنوان متخصص زانو، مراجعه و اقدام به رفع درد یا هر آسیب دیگری در ارتباط با تاندون نمایید.

ادامه مطلب  استئوآرتريت زانو چه نشانه هایی دارد؟
5/5 (1 دیدگاه)