جراحی استئوتومی به عملی گفته می‌شود که با بریدن استخوان و برداشتن قسمتی از آن، طول (بلند و کوتاه کردن استخوان) و یا امتداد استخوان اصلاح می‌شود. در جراحی استئوتومی زانو با این عمل چرخش یا زاویه استخوان تغییر داده می‌شود به نحوی که روی عملکرد آن تاثیرات مثبتی گذاشته شود. در انحرافات زانو به شکل پای پرانتزی یا پای ضربدری، فشار مضاعف به یک طرف از مفصل زانو وارد خواهد شد.

وقتی فشار یک‌طرفه به مفصل زانو وارد شود، این مفصل از همان ناحیه دچار آسیب شده درگیر مشکلاتی می‌شود که همراه با درد ممکن است محدودیت حرکتی هم درپی داشته باشد. علاوه بر این موارد ذکر شده، شکل ظاهری و نامتعارف بودن پاها در این وضعیت است که آن هم خود، مسئله مهمی محسوب می‌شود.

جراحی استئوتومی زانو

بهترین روشی که برای درمان این بیماری استفاده می‌شود، جراحی استئوتومی است. البته علاوه بر روش مناسب برای درمان انحرافات زانو، جراحی که اقدام به عمل استئوتومی می‌نماید بسیار اهمیت دارد. دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو اصفهان، می‌تواند مبتلایان به این عارضه را یاری دهد.

مانند همه جراحی‌ها در استئوتومی هم علاوه بر درمان انحراف زانو، عوارضی هم شامل حال بیمار خواهد شد. در بسیاری از موارد، بیمار 2 تا 4 روز پس از انجام عمل جراحی در بیمارستان بستری می‌شود. در این مدت تحت نظارت قرار داشته و داروهای مسکن و ضد درد تجویز می‌شود.

پس از انجام عمل جراحی، جراح، با قرار دادن زانو در زانو بند یا آتل و یا حتی گچ‌گیری به روند درمان سرعت می‌بخشد. از طرفی با این کار جلوی صدمات احتمالی به زانو که در این حالت بسیار حساس است نیز گرفته می‌شود. در بسیاری از موارد، جراح برای مدتی استفاده از عصا را الزامی می‌دارد.

ادامه مطلب  بعد از تعویض مفصل زانو چه باید کرد؟

در حدود 6 هفته پس از انجام عمل جراحی، شما به جراح مراجعه خواهید کرد تا وی وضعیت شما را بررسی کند. عکسی به وسیله اشعه ایکس از زانوی شما گرفته می‌شود تا جراح روند بهبودی در جراحی استئوتومی را بررسی نماید. پس از این ملاقات، جراح به شما خواهد گفت که چه موقع می‌توانید به آسودگی وزن روی پای خود بگذارید.

توانبخشی پس از عمل جراحی استئوتومی

پس از اجازه جراح برای شروع فعالیت وحرکت در زانو، تقویت عضلات چهار سر ران و همسترینگ آغاز می‌شود. تمریناتی برای سهولت در راه رفتن برای شما تجویز می‌شود و با گذشت 6 ماه از جراحی استئوتومی، می‌توانید به تدریج بدوید و در صورت تمایل، فعالیت‌های ورزشی خود را از سرگیرید.

بازگشت به کار

افرادی که کار آنها به شکلی است که صرفا پشت میز می‌نشینند، می‌توانند پس از گذشت 2 تا 4 هفته بعد از جراحی استئوتومی، به کار خود بازگردند و بیمارانی که شغل آنها وابسته به فعالیت‌های بدنی می‌باشد، حدود سه ماه طول می‌کشد تا بتوانند به کار خود بازگردند.

به دلیل اهمیت زیاد و بار حرکتی سنگینی که زانو متحمل می‌شود، کاهش کارایی آن، با افزایش سن زیاد می‌شود. با توجه به پیشرفت‌های وسیع علم پزشکی و جراحی و فراگیر بودن آن در هر نقطه از ایران، امکان انجام بهترین جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی در اصفهان نیز میسر می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر مهدی مویدفر جهت تعویض مفصل زانو اقدام کنید.

ادامه مطلب  درمان انحراف زانو با جراحی استئوتومی
0/5 (0 دیدگاه)