اگر درد آرتروز باعث ناتوانی شما شده و با درمان‌های غیرجراحی برطرف نمی‌شود، پزشک ممکن است عمل جراحی را به شما توصیه کند. در این جراحی هم خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با انواع جراحی وجود دارد. جراح اصولا در ارتباط با همه عوارض و خطرات احتمالی، قبل از عمل به شما آگاهی خواهد داد. روش‌های جراحی گوناگونی برای درمان آرتروز زانو توسط پزشک جراح قابل انجام است که با توجه به شرایط بیمار، سن، نوع فعالیت و مواردی که از دید جراح حائز اهمیت است، برای بیمار اعمال خواهد شد. انتخاب روش مناسب، توسط متخصص زانو انجام می‌گیرد که دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو در اصفهان، می‌تواند شما را در زمینه درمان جراحی آرتروز یاری کند.

درمان جراحی آرتروز

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی

آرتروسکوپ نوعی وسیله تشخیصی و جراحی است که جراح به وسیله آن امکان تشخیص بسیاری از مشکلات در زانو را خواهد داشت. همچنین در برخی موارد اقدامات درمانی هم با همین وسیله قابل انجام است.

در طول عمل جراحی آرتروسکوپی، جراح با استفاده از برش‌های کوچک و ابزارهای ظریف، مشکلات مفصل زانو را تشخیص داده و در حد امکان، درمان می‌نماید. جراحی آرتروسکوپی، در موارد اندکی برای درمان آرتروز زانو استفاده می‌شود. در مواردی که آرتروز با پارگی مینیسک دژنراتیو زانو همراه باشد. جراحی آرتروسکوپی ممکن است برای درمان مینیسک پاره شده توصیه شود.

ادامه مطلب  آسیب های ورزشی زانو در ورزشکاران

پیوند غضروف

پیوند غضروف

در روش پیوند غضروف، همانطور که از نامش پیداست، غضروف پیوند زده می‌شود. بافت سالم و طبیعی یک غضروف ممکن است از بخش دیگری از زانو و یا از بانک پیوند بافت استخراج شود و برای پر کردن حفره در غضروف مفصلی پیوند زده شود. این روش به طور معمول تنها برای بیماران جوانی که دارای ناحیه کوچکی از آسیب‌دیدگی غضروف هستند، در نظر گرفته می‌شود.

سینووکتومی: درمان جراحی آرتروز

درمان جراحی آرتروز

در این روش از درمان آرتروز زانو با منشاء روماتیسمی(جراحی سینووکتومی)، به منظور کاهش درد و تورم، پوشش مفصل که به دلیل روماتیسم مفصل زانو آسیب دیده است، برداشته می‌شود.

استئوتومی زانو (جراحی برش استخوان)

درمان جراحی آرتروز

در جراحی استئوتومی زانو، به منظور کاهش فشار بر روی مفصل زانو، استخوان ساق پا (تیبیا) یا استخوان ران (فمور) بریده شده، سپس تغییر شکل صحیح، می‌یابد. از روش استئوتومی زانو هنگامی استفاده می‌شود که آرتروز در مراحل اولیه بوده و فقط یک طرف مفصل زانو آسیب دیده است.

روش استئوتومی با برداشتن وزن بدن از سمت آسیب‌دیده مفصل، می‌تواند درد شما را تسکین داده و عملکرد مفصل زانوی شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

آرتروپلاستی (تعویض کل یا قسمتی از مفصل زانو)

آرتروپلاستی

در جراحی آرتروپلاستی، جراح زانو، غضروف و استخوان آسیب‌دیده را برداشته، سپس با جراحی تعویض مفصل، مفصل پلاستیکی یا فلزی جدید را برای بازگرداندن عملکرد زانو جایگزین می‌نماید.

دوره نقاهت و بهبودی بعد از درمان جراحی آرتروز

پس از هر یک از اعمال جراحی درمان آرتروز زانو، یک دوره بهبودی نیاز است. مدت زمان بهبودی و توان‌بخشی بستگی به نوع عمل جراحی دارد. ممکن است جراح برای به دست آوردن مجدد قدرت زانو و دامنه حرکتی آن، انجام حرکات کششی را تجویز نماید.

ادامه مطلب  شکستگی کشکک زانو چه علائمی دارد؟

بسته به روش درمان، ممکن است نیاز به پوشیدن یک بریس زانو یا استفاده از عصا باشد. در اغلب موارد، جراحی باعث تسکین درد زانو شده و انجام فعالیت‌های روزانه را آسان‌تر می‌نماید.

امروزه آسیب‌های تاندون نیز مانند سایر مشکلات ارتوپدی بخصوص میان ورزشکاران در سراسر کشور مبتلایان زیادی پیدا کرده است. برای درمان آسیب تاندون در اصفهان، دکتر مهدی مویدفر آماده ارائه بهترین خدمات درمانی در این زمینه می‌باشد.

0/5 (0 دیدگاه)