مینیسک دو نوار C شکل از غضروف هستند که بین استخوان‌های مفصل زانو قرار دارند. هدف آنها کاهش اصطکاک بین ساختارها، در هنگام حرکت زانو و تحمل نیرو است. اگر چه این نوارها قوی هستند اما با این حال می‌توانند پاره شوند. پارگی مینیسک معمولاً در طول فعالیت‌های ورزشی و یا براثر تصادف جاده‌ای رخ می‌دهد. به غیر از پارگی، التهاب قابل توجهی در ساختار اطراف آنها نیز وجود خواهد داشت. در ادامه به علائم پارگی مینیسک اشاره خواهیم نمود.

علائم پارگی مینیسک

– احساس ترکیدن زانو که ممکن است صدای آن همیشه قابل شنیدن نباشد.
– درد و سفتی در هنگام صاف کردن پا
– تورم مفصل زانو
– در پارگی‌های شدید ممکن است مفصل قفل شود.

مشکلات غضروفی

غضروف مفصلی، در انتهای استخوان‌های درگیر در مفصل هستند. این غضروف‌ها از استخوان‌ها محافظت می‌کنند و باعث کاهش اصطکاک آن می‌شوند و مانند یک ضربه‌گیر عمل می‌کنند. غضروف‌ها برای مقابله با فرسودگی و استهلاک، نیاز دارند در طول عمر خود مداوم بازسازی شوند. با این حال، گاهی غضروف مفصلی فرسوده و مستهلک میشود. فرسودگی غضروف در بیماری استئوآرتریت مشاهده می‌شود که این بیماری بیشتر افراد مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. عاقبت غضروف ترک می‌خورد و قطعات آن پاره می‌شوند. پارگی غضروف در زانو بر اثر وارد شدن یک آسیب شدید به زانو، ایجاد می‌شود و ممکن است در هر سنی رخ دهد.

علائم

– احساس درد درحین و یا بعد از فعالیت بدنی
– احساس ساییده شدن زانو گاهی همراه با یک صدای تیز و دلخراش
– سفتی و کاهش انعطافپذیری زانو
– برآمدگی سفت در داخل و اطراف مفاصل (اسپرز یا خار استخوانی)

ادامه مطلب  درمان بیماری ازگود اشلاتر

مشکلات رباط

رباطها، نوارهای ضخیمی از بافتها هستند که به مفصل ثبات و استحکام می‌بخشند. انواع مختلفی از رباط‌ها در زانو وجود دارند که عبارتند از: رباط کشکک (پاتلار)، رباط متوازی و رباط صلیبی (عقبی، جلویی و داخلی). این رباط‌ها می‌تو‌اند دچار کشیدگی شده و حتی پاره شوند. هنگامی که این رباط‌ها تحت تأثیر قرار دارند، زانو دیگر ثبات قبلی خود را ندارد. این حالت باعث می‌شود که استخوان‌ها به طور غیرطبیعی به یکدیگر مالیده شوند و در صورتی که چندین مفصل به طور همزمان پاره شود حتی می‌تواند منجر به دررفتن استخوان‌ها شود. درمان این عارضه توسط دکتر مهدی مویدفر به عنوان جراح زانو انجام می‌گیرد.

علائم پارگی مینیسک

علائم مشکلات رباط: پارگی مینیسک

– زانو درد
– تورم زانو
– خم شدن زانو در زمان ایستادن یا راه رفتن

تورم زیر زانو عارضه دردناکی است که برای درمان آن می‌توانید به مطب دکتر مهدی مویدفر، جراح زانو در اصفهان، مراجعه نمایید.

0/5 (0 دیدگاه)