سوزش زانو یکی از علائمی است که بیش از همه به التهاب بورس‌های مفصل زانو نسبت داده می‌شود. این موضوع بدین معناست که بخشی از زانوی شما که حاوی مایع مفصلی است، دچار التهاب شده است. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، شخص در زانوی خود احساس سوزش می‌کند. این نوع آسیب و سوزش زانو می‌تواند در نتیجه ی وارد آوردن فشار بیش از حد به زانو طی مدت زمان طولانی باشد. التهاب بورس و سوزش زانو همچنین می‌تواند بر اثر وارد شدن آسیب به زانو نیز ایجاد شود.

وارد کردن فشار مضاعف به زانو برای مدت زمان طولانی موجب سوزش زانو می‌شود. این نوع از آسیب مزمن می‌تواند بر اثر بالا و پایین رفتن از پله ها یا قرارگیری بدن در حالت نامناسب در حین انجام فعالیت‌های روزمره ایجاد شود. اصولا، بیمارانی که دچار مشکل سوزش زانو می‌شوند لازم است به متخصص ارتوپد مراجعه کنند تا علت اصلی بروز این مشکل تشخیص داده شود. ممکن است با توجه به نتایج به دست آمده از معاینات پزشک و تشخیص پزشک از علت اصلی بروز مشکل، برنامه های درمانی متفاوتی برای هر بیمار تجویز شود.

احساس سوزش در زانو

زانومفصل پیچیده ای است که دارای دامنه ی حرکتی بسیار زیادی می باشد. هر گونه مشکل عملکردی در هر یک از ساختارهای زانو می‌تواند موجب احساس درد و سوزش زانو شود. احساس سوزش زانو می‌تواند نشانه ی وجود مشکلات مختلفی، از جمله آرتروز و بیماری عروق محیطی باشد. (بیماری عروق محیطی موجب باریک شدن و تنگ شدن راه عروق می‌شود). سوزش زانو همچنین می‌تواند نشان دهنده ی نوروپاتی محیطی باشد. که در این حالت یکی از عصب‌های پا دچار آسیب شده است. دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو در اصفهان می‌تواند شما را در درمان این بیماری یاری کند.

علل سوزش زانو

علائم و نشانه های مرتبط با سوزش زانو می‌تواند بسیار متنوع و گسترده باشد. دلیل این موضوع این است که زانو ساختار پیچیده ای دارد و از طرف دیگر در طول زندگی، مفصل زانو در انجام فعالیت‌های بسیار زیادی درگیر می‌شود. سوزش زانو می‌تواند نشانه ی وجود مشکلات یا بیماری‌های مختلفی از جمله روماتیسم مفصلی، سندرم نوار ایلیوتیبیال، آرتروز زانو و دیگر بیماری‌ها باشد.

ادامه مطلب  اصول مراقبت از زانوها

سندرم نوار ایلیوتیبیال یکی از علل شایع زانو درد در افراد دونده است. دردناک بودن زانو نیز می‌تواند بر اثر علل متعددی مانند: سرما، دیابت، سوختگی (با حرارت، مواد شیمیایی یا خورشید)، سیاتیک، سکته مغزی، تصادف و آسیب دیدگی باشد.

خالی کردن زانو

گاهی اوقات زمانی که ایستاده اید یا راه می‌روید، زانوی شما ناگهان خم می‌شود و وزن بدن را تحمل نمی‌کند. در این حالت اصطلاحا گفته میشود که زانو خالی می‌کند. ممکن است درد تیرکشنده و تیزی را به طور ناگهانی در زانو حس کنید و یا صدایی از زانوی خود بشنوید که همراه با درد است. زمانی که غضروف مینیسک زانو پاره می‌شود، تکه های جداشده از مینیسک ممکن است درون مفصل زانو گیر کند و موجب بروز درد شدید شود.

مفصل زانو

مفصل زانو یکی از مفصل های بدن است که بیش از همه در معرض آسیب دیدگی می‌باشد. آسیب‌های زانو موجب التهاب بورس‌های مفصلی (بورسیت) می‌شود. احساس گرما در زانو، تورم و قرمزی در نواحی ملتهب از دیگر علائم آسیب زانو است. بیمارانی که زانوی آنها آسیب دیده است. ممکن است هنگام خم کردن زانو (مثلا هنگام راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله ها)، در زانوی خود احساس سوزش کنند. گاهی اوقات زانو گیر می‌کند و در یک حالت خاص بی حرکت می‌شود. به این حالت قفل شدن زانو گفته می‌شود که می‌تواند موجب درد شدید زانو شود.

پارگی مینیسک زانو و یا وجود تکه های جداشده ی استخوانی که در فضای مفصلی رها شده اند می‌توانند موجب قفل شدن زانو شوند. این وضعیت به معاینات و ارزیابی های دقیق پزشکی نیاز دارد و لازم است که یک جراح ارتوپد، برنامه ی درمانی مناسبی را بدین منظور تدوین کند.

ادامه مطلب  دلایل درد در زانو

آرتروز التهابی زانو، نقرس و آرتروز سِپتیک نیز می توانند موجب قفل شدن زانو شوند. بیمارانی که به نقرس مبتلا هستند، به طور ناگهانی دچار درد بسیار شدید زانو می‌شوند. بیمارانی که به آرتروز کشکک زانو مبتلا هستند درد شدیدی احساس میکند. پارگی رباط‌ها می‌تواند موجب بی ثباتی در مفصل زانو شود که این موضوع به نوبه ی خود موجب درد شدید و تیرکشنده در زانو و خالی کردن زانو می‌شود.

کندرومالاسی از علل سوزش زانو

نرم شدن غضروف زیر کشکک زانو با نام کندرومالاسی شناخته می‌شود و در بین خانم های جوان نسبتا شایع است. دررفتگی کشکک زانو یکی از دلایل اصلی و جدی سوزش زانو است و زمانی رخ می‌دهد که کشکک زانو از جای اصلی خود منحرف شده یا کاملا خارج شده باشد. این حالت را می‌توان به راحتی از بیرون و از روی شکل زانو مشاهده کرد. همچنین خود بیمار، حرکت بیش از حد کشکک زانو به طرفین را حس می‌کند. نوجوانان و جوانان ورزشکار نیز ممکن است بر اثر استفاده بیش از حد از زانو و فشار به زانو، دچار تورم و درد زانو شوند که به آن بیماری ازگوداشلاتر گفته می‌شود.

درد پشت زانو علل مختلفی دارد. برای تشخیص و درمان این عارضه مطب دکتر مهدی مویدفر، به عنوان متخصص زانو، آماده خدمت رسانی به مراجعه کنندگان محترم می‌باشد.

1/5 (1 دیدگاه)