پارگی تاندون زانو چیست؟ برای فهمیدن جواب این سوال و دانستن درمان پارگی تاندون پا در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

تاندون چیست؟

تاندون از بافت‌های رشته‌ای ‌مانند به وجود آمده که ماهیچه را به استخوان متصل می‌کند و توانایی مقاومت در برابر کشش را دارد. تاندون نیز مانند رباط از کلاژن ساخته شده‌ و تفاوت آنها در این است که رباط استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کند ولی تاندون ماهیچه را به استخوان. تاندون حاوی دسته‌هایی از رشته‌های موازی کلاژن است و این ساختار معمولاً ریسمان‌گونه و سفیدرنگ و در طول و ضخامت‌های متفاوت وجود دارد.

تاندون زانو

تاندون کشکک زانو (Patellar tendon) در جلوی زانو از لبه پایینی استخوان کشکک به برجستگی بالا و جلوی استخوان درشت نی متصل می‌شود. تاندون کشکک عضله‌های چهارسر را به سر استخوان ساق پا متصل می‌کند. این تاندون کوتاه و محکم است و وظیفه اصلی آن انتقال نیروی کششی است که از طرف تاندون عضله چهارسر ران به استخوان کشکک وارد می‌شود. با انتقال این نیرو به استخوان درشت نی، زانو به حالت صاف و مستقیم در می‌آید. همچنین این تاندون در حین دویدن و پرش نقش بسیار مهمی در حفظ تعادل زانو ایفا می‌کند.

پارگی تاندون‌ زانو

پارگی تاندون یکی از آسیب‌های جدی زانو است. تاندون کشکک زانو ممکن است به طور کامل یا جزئی پاره شود. زمانی که تاندون کشکک زانو پاره می‌شود، نمی‌توانید پای خود را صاف کنید؛ اگر هم بتوانید آن را حرکت دهید، این حرکت بسیار محدود و ضعیف است. این عارضه معمولاً در حین انجام ورزش‌های پرشی مانند بسکتبال، فوتبال، والیبال و … که در آن ورزشکار به طور مداوم در حال تغییر جهت و جهش است و احتمال ضربه و فشار زیاد به زانو وجود دارد، اتفاق می‌افتد. افراد میانسالی که به انجام چنین ورزش‌ها یا فعالیت‌هایی مشغولند، بیش از جوانان در معرض پارگی تاندون زانو هستند.

ادامه مطلب  رباط های زانو چه هستند و کارکرد آنها چیست؟

برای درمان آسیب تاندون زانو، روشهای جراحی و غیرجراحی قابل انجام است که با توجه به صلاحدید متخصص جراحی زانو انتخاب و اِعمال می‌شوند. البته در صورتی که تاندون به طور کامل پاره شده باشد، تنها راه درمان، فقط جراحی است. با این وجود در اغلب موارد، حتی در صورتی که تاندون به طور کامل پاره شده باشد نیز، درمان این آسیب موفقیت‌آمیز بوده و نتایج بسیارخوبی به همراه دارد.

پارگی تاندون زانو

علائم پارگی تاندون زانو

زمانی که تاندون کشکک زانو دچار پارگی می‌شود، اغلب صدایی در اثر این پارگی شنیده خواهد شد و این صدا اولین علامت پارگی تاندون زانو است. از علائم دیگر این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود

  • عدم توانایی در راست کردن زانو
  • کبودی، درد و تورم در جلوی زانو
  • مشکل در راه رفتن به علت خمیدگی زانو و احساس درد
  • قرار گرفتن کشکک زانو (پاتلا) بالاتر از محل طبیعی خود
  • حساسیت به لمس

تشخیص

پزشک متخصص با معاینه بیمار، رادیوگرافی ساده و در صورت نیاز درخواست MRI می‌تواند پارگی تاندون کشکک را تشخیص دهد.

درمان پارگی تاندون کشکک زانو به چه صورت است؟

اگر تاندون به طور کامل پاره شده باشد، تنها روش درمان جراحی است. این افراد ترجیحاً باید هرچه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. اگر درمان پارگی تاندون به وسیله عمل جراحی در زمان مناسب انجام شود،جراح زانو به طور مؤثرتری قادر خواهد بود عملکرد زانو را بازگرداند و از کوتاه شدن و آسیب دیدگی‌های تاندون جلوگیری نماید.

0/5 (0 دیدگاه)