درمان ازگود اشلاتر ( درد و تورم زیر برجستگی زانو )

به التهاب ناحیه زیر زانو بیماری ازگود اشلاتر گفته می‌شود که معمولاً نوجوانان در حال جهش رشد در دوران بلوغ را درگیر می‌کند. ازگود اشلاتر در میان ورزشکاران شرکت کننده در ورزش‌های پربرخورد بالاترین شیوع را دارد. این بیماری غالباً با ایجاد توده‌ای دردناک زیر کاسه زانو همراه است که به ورم کردن و حساسیت اطراف زانو منجر می‌شود. در اکثر موارد فقط یک زانو آسیب می‌بیند. اکثر کودکان مبتلا به بیماری ازگود اشلاتر ظرف چند هفته بهبود می‌یابند و فعالیت‌های معمول خود را از سر می‌گیرند . بیماری ازگود اشلاتر در اکثر موارد با اندکی استراحت و سپری شدن مدتی کوتاه به خودی خود بهبود می‌یابد. اما اگر بیمار درد را نادیده بگیرد یا علیرغم بروز درد ورزش کند، بیماری تشدید و درمان آن دشوارتر می‌شود. بنابراین به محض روبرو شدن با علائم بیماری باید به پزشک مراجعه و برای درمان اقدام کرد.

درمان بیماری ازگود اشلاتر
بیماری ازگود اشلاتر چیست؟

بیماری ازگود اشلاتر یکی از علل شایع زانو درد در کودکان در حال رشد و نوجوانان است که مشخصه اصلی آن التهاب زیر زانو در محل اتصال تاندون کاسه زانو به استخوان درشت‌ نی (تیبیا) است. این عارضه غالباً در جهش‌های رشد بروز می‌یابد.
بعضی عضله‌ها و تاندون‌ها در طول جهش‌های رشد نوجوانان به سرعت رشد می‌کند، اما سرعت رشد تمام آنها همواره یکسان نیست. با انجام فعالیت بدنی این تفاوت در اندازه و قدرت عضله‌های چهارسر ، فشار بیشتری را به صفحه رشد نزدیک سر استخوان درشت نی وارد می‌کند. صفحه رشد در مقایسه با دیگر بخش‌های استخوان ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر است. در نتیجه صفحه رشد هنگام تحمیل فشار فیزیکی و استفاده بیش از حد تحریک می‌شود. این تحریک برآمدگی دردناکی را زیر کاسه زانو ایجاد می‌کند. این برجستگی نشانه اصلی بیماری ازگود اشلاتر است.

ادامه مطلب  جراحی برش استخوان زانو چیست و چگونه انجام میشود؟

درد زیر زانومعمولاً در ابتدای جهش‌های رشد در نوجوانان تشخیص داده می‌شود. جهش‌های رشد عموماً در دختران در بازه سنی 8 تا 13 سالگی و در پسران در بازه سنی 10 تا 15 سالگی شروع می‌شود. ورزشکاران نوجوان علاقه مند به ورزش‌های شامل پریدن و دویدن بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. درد زیر زانو در اکثر موارد با انجام اقدام‌های ساده‌ای مانند استراحت و مصرف داروهای غیرتجویزی با موفقیت درمان می‌شود. همچین با مراجعه به دکتر مهدی مویدفر، به عنوان متخصص زانو می‌توانید برای درمان این عارضه اقدام کنید.

علائم

علائم رایج بیماری ازگود اشلاتر عبارت است از :

  • زانو درد یا پا درد
  • التهاب یا گرم شدن و ورم زیر زانو و بالای استخوان درشت نی
  • تشدید درد هنگام ورزش کردن یا فعالیتهای پربرخوردی مانند دویدن
  • لنگیدن پس از فعالیت بدنی

شدت علائم غالباً در تمام بیماران یکسان نیست. برخی بیماران فقط درد خفیفی را هنگام انجام بعضی فعالیت‌ها تجربه می کنند. عده ای دیگری از درد مداوم و طاقت فرسایی رنج می برند که انجام هر گونه فعالیت بدنی را دشوار می‌کند. این ناراحتی چند هفته تا چند سال استمرار دارد. علائم معمولاً پس از اتمام جهش رشد بلوغ برطرف می شود.

تعویض مفصل زانو، به عنوان یک راهکار برای رهایی از دردهای مزمن زانو که بر اثر ساییدگی آن ایجاد می‌شود به‌کار گرفته می‌شود. این عمل توسط دکتر مهدی مویدفر به عنوان متخصص جراحی زانو، با متدهای روز دنیا انجام می‌شود.

ادامه مطلب  درمان قطعی علائم انواع آرتروز زانو در خانه
0/5 (0 دیدگاه)