نرمش و تمرین کردن یکی از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از آسیب‌های ورزشی زانو است. هدف از انجام حرکت‌های اصلاحی، پیشگیری از خشکی زانو، حفظ انعطاف‌ پذیری و قدرت عضله‌های اطراف زانو و ارتقاء سلامت این مفصل است. همچنین با انجام این حرکات، در آینده نیز از آسیب‌دیدگی‌های ورزشی مانند پارگی رباط صلیبی، پارگی مینیسک یا شکستن زانو جلوگیری شود. انجام تمرینات را به آهستگی شروع کنید و آنها را تا جایی ادامه دهید که دردی احساس نکنید. با مطلب پیشگیری از صدمات ورزشی زانو با تمرینات اصلاحی به بهبود زانوهای خود بپردازید.

پیشگیری از صدمات ورزشی زانو با تمرینات اصلاحی

پیشگیری از صدمات ورزشی زانو با تمرینات اصلاحی

متخصصین بر این باورند که تمام ورزشکاران پیش از شروع مسابقه یا تمرین، باید ماهیچه‌ها را با انجام نرمش و حرکت‌های سبک به مدت 5 تا 10 دقیقه گرم کنند. برای مثال بسکتبالیست‌ها با پرتاب توپ و دوندگان با راه رفتن سریع بدن را گرم می‌کنند. گرم کردن بدن جریان خون را در ماهیچه‌ها و تاندون‌ها افزایش می‌دهد و به این ترتیب احتمال آسیب دیدن آنها کاهش می‌یابد. برای اطلاع از بهترین تمرینات اصلاحی زانو، دکتر مهدی مویدفر به عنوان متخصص ارتوپدی، آماده خدمات رسانی به مراجعه‌کنندگان محترم می‌باشد.

تمرین‌های پیشگیری از آسیب ورزشی زانو

ورزش کردن یکی از علل اصلی آسیب‌دیدگی زانو در جوانان است. آسیب‌های ورزشی عوارض کوتاه مدت یا دراز مدتی را به دنبال دارد. آسیب دیدن زانو مانع از انجام مسابقه می‌شود، ورزشکار را به زمین می‌زند و از لذت و هیجان ادامه رقابت محروم می‌نماید و مهم‌تر از همه سلامتی و آینده حرفه‌ای او را به خطر می‌اندازد. همچنین ممکن است ورزشکار را مدت‌های مدید از میادین ورزشی دور کند.

ادامه مطلب  پیشگیری از آسیب ورزشی زانو با تمرینات ورزشی

احتمال چاقی و اضافه وزن را افزایش می‌دهد، تناسب اندام را از بین می‌برد و حتی در سال‌های آتی منجر به آرتروز می‌شود. آسیب دیدگی ورزشی، به ویژه هنگام شرکت در ورزش‌های تماسی پربرخورد، گاهی اجتناب ناپذیر است، اما ورزشکاران می‌توانند با آماده کردن خود قبل و بعد از بازی یا گرم کردن عضله‌ها و انجام حرکات کششی از خود محافظت کنند.

تمرین‌های کششی صرف نظر از این که ورزشکار اسکی باز، دونده یا بسکتبالیست و فوتبالیست است، بدن را منعطف نگه می‌دارد. انعطاف‌پذیری احتمال آسیب دیدگی، بخصوص صدمه دیدن زانو، را کاهش می‌دهد. حرکت‌های کششی پس از اتمام فعالیت نیز باید جزئی از برنامه پیشگیری از آسیب ورزشی باشد. پیش از انجام هر یک از این تمرین‌ها حتماً با پزشک متخصص زانو مشورت کنید تا از مناسب بودن آنها مطمئن شوید.

برای جراحی استئوتومی و اصلاح انحراف زانو، می‌توانید با مراجعه کلینیک دکتر مهدی مویدفر انتظار مطلوب‌ترین نتایج درمانی را داشته باشید.

0/5 (0 دیدگاه)