دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


ورزش برای کاهش درد آرتروز زانو بخش اول

تحقیقات علمی نشان داده است که ورزش کردن فواید زیادی برای بیماران مبتلا به آرتروز زانودارد. اما بسیاری از افرادی که دچار این عارضه هستند ورزش نمیکنند. دلیل اغلب آنها نیز درد مفصل یا ماهیچه، ضعف، خستگی شدید یا ورم مفصل زانومیباشد. این امر میتواند منجر به از دست رفتن توان حرکت زانو، خشکی، ضعف و کشیدگی مفصل زانو شود. این مشکلات میتواند خستگی و ناتوانی زانو را تشدید کند و باعث ناپایداری مفصل زانوشود.

ما معتقدیم که ورزش و فعالیت فیزیکی منظم برای افراد مبتلا به آرتروز هم مانند همه افراد دیگر اهمیت دارد. تحقیقات علمی ثابت کرده است که مشارکت فعالانه در فعالیتهای فیزیکی ملایم و غیرآسیبزا میتواند تأثیر زیادی در تسکین درد و بهبود عملکرد، خلق و خو و کیفیت زندگی بیمار بدون تشدید علائم یا شدت بیماری او داشته باشد.

اهمیت ورزش در درمان درد آرتروز زانو
خوشبختانه ورزشها و راهکارهایی برای تسکین عوارض و آثار آرتروز زانو وجود دارد که با انجام منظم آنها میتوان درد و خشکی زانو را کاهش و تحرک و انعطافپذیری آن را افزایش داد.افراد مبتلا به آرتروز باید همیشه قبل از شروع به انجام منظم هر ورزشی، حتماً با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر توصیههای پزشک، چند نکته مهم دیگر هم وجود دارد که لازم است رعایت کنید :
ورزش را به آرامی شروع کنید. بسیار مهم است که با ملایمت و آرامی در این کار پیش بروید. افراد مبتلا به آرتروز باید خیلی مراقب پیامهایی که بدنشان به آنها میدهد باشند و در صورتی که هر گونه دردی را احساس کردند، بلافاصله آن حرکت ورزشی را متوقف کنند.

حرکات ورزشی را جزئی از زندگی روزمره خود کنید. بیماران مبتلا به آرتروز باید با اضافه کردن ورزش و تحرک به سبک زندگی عادی خود، سعی کنند مفاصل خود را نرمتر و سالمتر نگه دارند. در واقع این افراد نباید فقط یک زمان محدود را به ورزشهای سخت اختصاص بدهند و بقیه اوقات خود را ساکن و بیتحرک باشند.

هر یک از ورزشهایی که در ادامه شرح داده میشود میتواند به تقویت زانو و بهبود انعطافپذیری آن کمک کند. همچنین در اینجا مشخص شده است که هر یک از این ورزشها بر کدام ماهیچه ها اثر دارند و برای انجام آنها چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید.


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پادکست هاصفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی زانومشکلات زانوعلائمورزشهای زانوسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرآدرس مطببیوگرافیخبرگزاری هاسایت جدید دکتر مویدفر