دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


درمان انحراف زانو و پا با عمل جراحی استئوتومی


آرتروز زانو اغلب فقط بر یک طرف مفصل تأثیر میگذارد، در نتیجه معمولاً پا دچار ناهنجاریهای "پای پرانتزی" یا "پای ضربدری" میشود. زمانی که این عارضهها ایجاد میشود، با تراز کردن دوباره زاویه زانو، میتوان وزن بدن را روی پاها منتقل کرد بنابراین قسمت سالم مفصل زانو متحمل فشار و استرس بیشتری میشود. با این کار درد کاهش یافته و نیاز به عمل جراحی برای تعویض زانو به تأخیر میافتد. این عمل استئوتومی نامیده میشود.

انحراف زانو زمانی ایجاد میشود که استخوانهای زانو و ساق پا در یک خط مستقیم قرار نگرفته باشند این حالت میتواند باعث تحمیل فشار مضاعفی بر قسمت داخلی زانو (مدیال) و قسمت خارجی آن (لترال) شود. عمل استئوتومی عملی است که در آن استخوان تیبیال یا استخوان فیمورال به کمک جراحی اصلاح شده و در محل مناسب قرار داده میشوند (شکستگی کنترلشده)؛ بنابراین وزن بدن بیمار از روی قسمت تحت تأثیر آرتروز برداشته شده و به غضروفهای سالم که تحت تأثیر آرتروز نیستند منتقل میشود. جراح ارتوپد و فوق تخصص زانو بیان میکند که درمان این عارضه بسیار مهم است زیرا با گذشت زمان، فشار وارده بر زانو باعث تشدید درد میشود.

استئوتومی
این عمل به عنوان درمان آرتروز و انحراف کشکک زانودر مراحل اولیه آن شناخته میشود و برای بیمارانی که جوان و نسبتاً فعال هستند انجام میشود. هدف از انجام این عمل جراحی، ترمیم و اصلاح ناترازی ساق پا است که در اثر آرتروز دچار ناهنجاریهای پرانتزی یا ضربدری شکل شدهاند. استئوتومی جایی است که استخوان شکافته میشود بنابراین ساق پا میتواند در محل درست و صحیح خود به صورت صاف و مستقیم قرار داده شود. استئوتومی به وسیله یک صفحه و پیچ برای حفظ حالت اصلاح شده محافظت میشود.

عمل جراحی استئوتومی برای چه کسانی مناسب است ؟
این عمل جراحی معمولاً در افرادی که زانوی پرانتزی دارند انجام میشود، در قسمتی که قسمت مدیال (داخلی) زانو دچار آرتروز شده است. این عمل به عنوان عمل استئوتومی گوهای باز مدیال شناخته میشود و در آن زانو با کمی ضربدری شدن ترمیم میشود بنابراین وزن بدن به قسمت خارجی (لترال) زانو منتقل میشود.

به ندرت این عمل برای زانوهای ضربدری انجام میشود. در این بیماران، استئوتومی از طریق قسمت لترال ران و ساق پا انجام میشود و پا به شکل مستقیم اصلاح میشود؛ بنابراین وزن بدن روی قسمت مدیال منتقل میشود. هدف از انجام این عمل جراحی، کمک به حفظ سطح فعالیت در افراد جوان بدون نیاز به تعویض مفصل زانو است. استئوتومی فرایند تخریب زانو را کند کرده و عمل تعویض زانو را به تعویق میاندازد.

درمان انحراف زانو و پا با عمل جراحی استئوتومی مزایا و معایب


آدرس مطب : اصفهان ، چهارراه پلیس ، خیابان توحید میانی ، نبش کوچه بهار ، ساختمان آریانا ، طبقه دوم ، واحد هشت
تلفن : 31315870 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پادکست هاصفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی زانومشکلات زانوعلائمورزشهای زانوسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرآدرس مطببیوگرافیخبرگزاری هاسایت جدید دکتر مویدفر