همانطور که می‌دانید، یکی از شایع‌ترین مشکلات زانو، آسیب مینیسک، شامل کشیدگی و پارگی مینیسک است. با توجه به فراگیری این ضایعه، به ویژه در ورزشکاران تکنیک‌های درمانی گوناگونی مناسب با وضعیت بیمار وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط، در مورد بیمار اعمال می‌نماید. روشی که پزشک متخصص برای درمان پارگی مینیسک استفاده می‌کند، به چندین عامل بستگی دارد که این عوامل عبارتند از:
1- نوع پارگی
2- موقعیت آن بر روی غضروف
3- شدت پارگی

سن و میزان فعالیت فیزیکی هم فاکتور حائز اهمیتی در انتخاب روش درمانی مناسب می‌باشد. متخصصین مجرب جراحی زانو و ارتوپدی، می‌توانند بهترین درمان پارگی مینیسک را برای بیماران انتخاب و اعمال نمایند.

مهمترین روش‌های درمان پارگی مینیسک

1- استراحت، گذاشتن یخ، بستن زانو با بانداژ کشی و بالا نگه داشتن پا بر روی چند بالش
2- عمل جراحی برای ترمیم پارگی مینیسک
3- عمل جراحی برای برداشتن قطعه پاره شده از مینیسک

درمان‌های خانگی

روش‌های غیر جراحی برای درمان پارگی مینیسک شامل استراحت کردن و خودداری از فعالیت‌های سنگین، گذاشتن یخ بر روی زانو و مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می‌باشد.

درمان پارگی مینیسک

انواع روش‌های جراحی پارگی مینیسک

روش‌های جراحی پارگی مینیسک شامل برداشت کامل مینیسک، یا ترمیم قسمت آسیب دیده مینیسک خواهد بود. اگر نیاز به برداشت کامل مینیسک نباشد، با آرتروسکوپی که روشی سرپایی و با حداقل تهاجم و عوارض است می‌توان آن قسمت را که آسیب دیده، جدا نمود و نیاز به برداشت کامل مینیسک را مرتفع ساخت. مهمترین اصل در جراحی مینیسک آن است که بافت غضروف مینیسک حفظ شود. پارگی‌هایی که احتمال بهبودی آنها با استفاده از روش‌های جراحی زیاد باشد، از طریق عمل جراحی ترمیم می‌شوند.

ادامه مطلب  جراحی مینیسک زانو با روش آرتروسکوپی تشخیصی زانو

با این حال اغلب پارگی‌های مینیسک ترمیم‌پذیر نیستند و به ناچار باید قسمت آسیب دیده مینیسک برداشته شود. البته در این گونه موارد نیز باید فقط تکه‌ای از قسمت‌های غیر فعال مینیسک برداشته شود که به این روش در اصطلاح پزشکی، مینیسکتومی گفته می‌شود. در همه جراحی‌های مینیسک سعی می‌شود، حالت طبیعی غضروف مینیسک تا جایی که ممکن است حفظ شود.

گاهی هم جراح مجبور به برداشتن کامل مینیسک می‌شود. در مواردی که آسیب‌دیدگی شدید باشد امکان برداشت کامل مینیسک وجود دارد ولی به این جهت که بدون مینیسک با نقش حفاظتی و ضربه‌گیری، آسیب‌های بعدی زانو محتمل‌ خواهد بود با در نظر گرفتن سن بیمار و نوع فعالیت‌هایی که دارد، جراحی پیوند مینیسک یا تعویض مفصل زانو را انجام خواهد شد.

امروزه آسیب‌های تاندون نیز مانند سایر مشکلات ارتوپدی به خصوص میان ورزشکاران در سراسر کشور مبتلایان زیادی پیدا کرده است. برای برخورداری از بهترین درمان آسیب تاندون در اصفهان می‌توانید به متخصصان ارتوپدی و جراحی در سطح استان مراجعه کرده و اقدام به رفع درد یا هر آسیب دیگری در ارتباط با تاندون نمایید.

5/5 (1 دیدگاه)