معمولاً کشکک (درپوش زانو) در شیار انتهای استخوان ران (استخوان ران) قرار می گیرد. با خم کردن و صاف شدن زانو، کشکک در شیار به سمت بالا و پایین سر می خورد، که به شیار چرخشی معروف است. در بعضی از افراد ، کشکک می تواند ناپایدار باشد و معمولاً با حرکات پیچشی زانو، حتی از جای خود خارج شود (از شیار خارج شود). دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود کشکک ناپایدار باشد اما گاهی اوقات به این دلیل است که شیار به روش غلط خم شده است و به جای یک شیار یک گنبد ایجاد می کند. در این شرایط ، کشکک به طور نامطلوبی روی شیار تروکلئار گنبدی تعادل برقرار می کند و بسیار ناپایدار است. با درمان جراحی در رفتگی کشکک زانو همراه ما باشید.

تشخیص در رفتگی کشکک زانو

در صورت مشاهده عوارض این بیماری و مراجعه به پزشک متخصص زانو، پزشک پس از توجه به شرح حال بیمار و معاینه فیزیکی، ممکن است از روشهای تشخیصی استفاده کند. این روشها عبارتند از:

  • اشعه ایکس
  • سی تی اسکن
  • اسکن ام آر آی

چه کسانی برای جراحی در رفتگی کشکک زانو مناسب هستند؟

تروکلئوپلاستی فقط در افرادی انجام می شود که کشکک کششی بسیار ناپایداری دارند و دارای شیار تروکلئار گنبدی هستند. عموماً برای شیارهای تروچلیایی کم عمق یا مسطح مناسب نیست (معمولاً در این شرایط بازسازی MPFL یا بی نظمی کشکک مناسب تر است).

ادامه مطلب  در چه شرایطی درمان درد زانو جراحی است؟

تروکلئوپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی تروکلئوپلاستی روشی است که در آن قسمت دیستال فمور طوری برش و تغییر شکل داده می شود که شیار تروکلئار به شکل طبیعی خود در می آید.جراحی تروکلئوپلاستی روشی مناسب برای تثبیت کشکک است. این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. یک برش 10 سانتی متری در جلوی زانو ایجاد می شود و مفصل زانو در معرض دید قرار می گیرد. از اسکنه ها برای بلند کردن فلپ بسیار نازک از استخوان و غضروف جلوی زانو استفاده می شود.

سپس استخوان زیر با اسکنه و سوراخ تغییر شکل داده و یک شیار جدید ایجاد می کند. فلپ استخوان و غضروف به عقب گذاشته می شود. معمولاً به اندازه کافی انعطاف پذیر است که با شکل شیار جدید مطابقت داشته باشد. سپس فلپ با بخیه در جای خود ثابت می شود. از طریق همان برش ، تاندون عضله واستوسوس مدیالیس مورب (VMO) جدا شده ، به جلو و پایین منتقل خواهد شد. این عملکرد VMO را بهبود می بخشد ، که به نگه داشتن کشکک در محل کمک می کند و همچنین بافت سمت داخلی کشکک را سفت می‌نماید تا بیشتر تثبیت شود. سپس برش ایجاد شده بخیه زده می شود.

جراحی در رفتگی کشکک زانو

دوران نقاهت پس از جراحی در رفتگی کشکک زانو

به طور معمول ، بیماران پس از تروکلئوپلاستی یک شب در بیمارستان می‌مانند؛ به این دلیل که ممکن است برای کنترل درد پس از جراحی زانو، نیاز به اقداماتی باشد که در شرایط بیمارستانی فراهم است.

بهبودی پس از تروکلئوپلاستی چه مدت است؟

شما می توانید بلافاصله روی پای جراحی شده قدم بزنید اما اغلب برای پشتیبانی به عصا نیاز دارید. خم و راست شدن زانو از همان ابتدا تشویق می شود تا سفتی و ضعف را به حداقل برساند. درد و تورم مداوم تا شش ماه پس از عمل شایع است. شما باید 3-4 هفته کار را تعطیل کنید.

ادامه مطلب  آرتروسکوپی زانو اقدامات و مراقبت های بعد از عمل

فیزیوتراپی بلافاصله پس از عمل برای بازیابی دامنه حرکتی و قدرت عضلانی شروع می شود. یک برنامه توانبخشی وجود دارد که جراح به شما ارائه می دهد و تحت هدایت فیزیوتراپ به تدریج سطح فعالیت شما را افزایش می دهد. بازگشت به ورزش حدود 9 ماه طول می کشد.

نتیجه مورد انتظار تروکلئوپلاستی چیست؟

اکثریت قریب به اتفاق (بیش از 90٪) افرادی که به دلیل بی ثباتی کشکک تحت عمل تروکلئوپلاستی قرار می گیرند ، از نتیجه کار راضی هستند. این یک روش بسیار قابل اعتماد برای تثبیت کشکک است. از نظر درد ، نتایج می تواند کمی غیرقابل پیش بینی باشد. اغلب اوقات ، زانو راحت تر از قبل از عمل است اما درد ممکن است ادامه داشته باشد.

چه خطراتی برای تروکلئوپلاستی وجود دارد؟

مانند هر عمل جراحی دیگری، تروکلئوپلاستی نیز ممکن است با خطراتی مانند عفونت، عوارض بیهوشی عمومی، بی حسی یا حساسیت در اطراف اسکار و خطر ترومبوز ورید عمقی همراه باشد. این احتمال وجود دارد که با وجود این عمل ، کشکک هنوز کمی ناپایدار باشد. اگر این مورد وجود داشته باشد. ما هنوز نمی دانیم که آیا احتمال آرتروز در زانو بعد از تروکلئوپلاستی بیشتر است یا کمتر ولی امیدوارم با بهبود شکل شیار و نحوه حرکت کشکک در آن ، احتمال ابتلا به آرتروز کمتر باشد.

0/5 (0 دیدگاه)