درد زیر زانو عموماً در میان کودکانی مشاهده می‌شود که ورزش‌های شامل دویدن، پریدن یا چرخیدن را انجام می‌دهند. در ادامه به تورم زیر زانو صحبت خواهیم کرد.

ورزش‌هایی که عامل خطر درد زیر زانو هستند عبارتند از:

 • بسکتبال
 • والیبال
 • فوتبال
 • دوی مسافت
 • ژیمناستیک
 • اسکیت نمایشی

درد زیر زانو در میان پسران شیوع بالاتری دارد. سن بروز بیماری بسته به جنسیت کودک دارد، چون بلوغ دختران زودتر از پسران شروع می‌شود. ازگود اشلاتر معمولاً در دختران 11 تا 12 ساله و پسران 13 تا 14 ساله مشاهده می‌شود.

عوارض ازگود اشلاتر

ازگود اشلاتر معمولاً عوارض بلندمدت ایجاد نمی‌کند. کودکان مبتلا به این عارضه در موارد نادر درد مزمن یا ورم مداومی را تجربه می‌کنند. با این حال مصرف مسکن‌های غیرتجویزی و قرار دادن یخ روی ناحیه دردناک معمولاً ناراحتی را تسکین می‌دهد. چنانچه استخوان و تاندون‌های زانو به خوبی التیام نیابد، انجام جراحی ضرورت می‌یابد. برای درمان این عارضه می‌توانید به دکتر مهدی مویدفر به عنوان یکی از بهترین جراحان زانو اصفهان، مراجعه نمایید.

تشخیص تورم زیر زانو

پزشک کودک را معاینه و ورم، درد و قرمزی زانو را بررسی می‌کند. معمولاً پزشک با انجام معاینه اطلاعات کافی برای تشخیص ازگود اشلاتر به دست می‌آورد. پزشک گاهی دستور عکس‌برداری از استخوان را می‌دهد تا مطمئن شود که درد زانو علت دیگری به جز ابتلا به ازگود اشلاتر ندارد.

تورم زیر زانو

درمان تورم زیر زانو

بیماری ازگود اشلاتر معمولاً در پایان جهش رشد خود به خود درمان می‌شود. تا آن زمان درمان بر تسکین علائمی مانند درد زانو و از بین بردن تورم متمرکز می‌شود. اقدام‌های درمانی درد زیر زانو عبارت است از:

 • دو یا چهار بار در روز یخ گذاشتن روی ناحیه دردناک یا استفاده از کمپرس یخ پس از فعالیت بدنی
 • مصرف مسکن‌های غیرتجویزی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن
 • استراحت دادن به زانو یا کاهش فعالیت بدنی
 • استفاده از زانوبند یا بستن زانو
 • حرکت‌های کششی
 • طب فیزیکی و فیزیوتراپی
ادامه مطلب  بعد از تعویض مفصل زانو چه باید کرد؟

برخی کودکان می‌توانند به موازات بهبود علائم در فعالیت‌های کم برخوردی مانند شنا یا دوچرخه‌سواری شرکت کنند. عده دیگری باید شرکت در بعضی ورزش‌ها را برای چند ماه متوقف کنند تا بدن زمان کافی برای التیام داشته باشند. پزشک معالج راهنمایی‌های لازم را در خصوص فعالیت‌های مناسب و ایجاد وقفه در برنامه ورزشی ارائه می‌دهد.

جراحی

بیمار گاهی حتی پس از متوقف شدن رشد نیز از درد زیر زانو رنج می‌برد. علت استمرار درد این است که هنگام جایگزینی غضروف یا استخوان زانو، قطعه‌ای استخوان باقی می‌ماند. این تکه استخوان اضافه که در پیامد بیماری ازگود اشلاتر بهبود نیافته در تاندون کشکک زانو باقی می‌ماند، عضله را تحریک می‌کند.

جراحی ازگود اشلاتر معمولاً فقط بر روی بزرگسالان انجام می‌شود، چون بیماری کودکان معمولاً خود به خود بهبود می‌یابد و جراحی ممکن است به صفحه رشد آسیب بزند. تکه استخوان اضافه تحریک کننده تاندون در عمل جراحی درآورده می‌شود. زانو پس از بیرون آوردن استخوان عملکرد طبیعی خود را بازمی‌یابد و درد آرام می‌شود.

این جراحی یک عمل زیبایی نیست، بنابراین اگر برآمدگی روی زانو وجود داشته باشد، برجستگی لزوماً در جراحی برداشته نمی‌شود. درد بیمار پس از جراحی تقریباً به طور کامل از بین می‌رود، میزان موفقیت عمل در تسکین بیماری و علائم آن بیش از 90 درصد است. پای بیمار تا چند هفته پس از جراحی در گچ است و بیمار باید از چوب زیر بغل استفاده کند. بیمار پس از باز کردن گچ باید تمرین‌ها و حرکت‌های کششی توانبخشی را به صورت روزانه انجام دهد تا زانو قدرت و دامنه حرکتی خود را بازیابد. انتظار می‌رود بیمار پس از انجام جراحی و پیگیری برنامه توانبخشی مناسب بتواند عملکرد کامل و بدون درد زانو را ظرف چند ماه بازیابد.

ادامه مطلب  آیا جراحی تعویض مفصل زانو عوارض دارد؟

نقرس زانو با درد، قرمزی و تورم در ناحیه زانو همراه است. درمان این عارضه در کلینیک دکتر مهدی مویدفر، متخصص و جراح زانو در اصفهان، با تکیه بر دانش و تجربه ایشان صورت می‌گیرد.

4/5 (1 دیدگاه)